Krizová opatření vlády

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Krizová opatření vlády
autor: Otázka na právníka, 10 Jun, 2020
Krizová opatření vlády

V době nouzového stavu je podle ustanovení § 5 a 6 krizového zákona vláda oprávněna vydávat tzv. krizová opatření. Co může vláda krizovými opatřeními nařídit?

Krizová opatření vlády

V České republice byl ode dne 12. března 2020 od 14.00 hod. vyhlášen nouzový stav. V době nouzového stavu je podle ustanovení § 5 a 6 krizového zákona vláda oprávněna vydávat tzv. krizová opatření. Co může vláda krizovými opatřeními nařídit? Jakou mají právní formu?


Co může vláda krizovými opatřeními nařídit?

Na základě krizových opatření vydaných podle krizového zákona může vláda na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu a za podmínek v krizovém zákoně uvedených omezit právo na nedotknutelnost osoby a nedotknutelnost obydlí, vlastnické a užívací právo, svobodu pohybu a pobytu, právo pokojně se shromažďovat, právo provozovat podnikatelskou činnost, právo na stávku.

Krizovými opatřeními přijatými podle krizového zákona v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19 vláda např. zakázala vycestovat z území České republiky, upravila (omezila) zasedání zastupitelstev územních samosprávných celků či omezila maloobchodní prodej a prodej služeb.


Forma krizových opatření

Ústavní soud ČR dospěl v nedávno vydaném usnesení ze dne 22. dubna 2020, sp. zn. Pl. ÚS 8/20, k závěru, že krizová opatření vlády vydaná podle krizového zákona mají materiálně povahu jiného právního předpisu (tedy podzákonného předpisu) ve smyslu čl. 87 odst. 1 písm. b) Ústavy ČR.

Krizová opatření vlády vydaná podle krizového zákona podléhají přezkumu Ústavním soudem ČR, a to buď v samostatném řízení o návrhu na zrušení jiného právního předpisu, nebo je-li návrh na jejich zrušení spojen s podanou ústavní stížností. Obecné soudy jsou pak ve smyslu čl. 95 odst. 1 Ústavy ČR oprávněny posoudit soulad krizových opatření vlády se zákonem či mezinárodní smlouvou a eventuálně je při rozhodování neaplikovat.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít