Komu patří odpad ze stavby ?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Komu patří odpad ze stavby ?
autor: Otázka na právníka, 12 Jan, 2017
Komu patří odpad ze stavby ?

Víte komu patří odpad ze stavby supermarketu?  Vcelku prozaická otázka z nadpisu článku připomínající Nerudův román Kam s ním? Soudy se v dané věci zabývaly tím, komu patří nemalé množství odpadu - 15 tisíc tun. Spor se táhnul neskutečných 13 let a celou věc musel rozhodnout až Ústavní soud ČR. Stavební společnost stavěla supermarket. V rámci stavby vznikl odpad – zemina, která byla odvezena nikoliv na skládku, ale na cizí pozemek, a proto vznikl spor o to, kdo má povinnost tuto zeminu odstranit, tj., kdo je jejím vlastníkem.

Kdo je vlastníkem movité věci - zeminy - odpadu?


Soud prvního stupně konstatoval, že vlastníkem movité věci – zeminy – odpadu, je vlastník zbourané nemovitosti a vlastník pozemku, kterým byla společnost vlastnící síť supermarketů v ČR. K převodu vlastnického práva k této zemině nedošlo ani na základě smlouvy o výstavbě mezi stavebními společnostmi a provozovatelem marketu. Proti tomuto rozhodnutí bylo podáno odvolání. 


Odvolací a Nejyšší soud to vidí jinak


Odvolací soud konstatoval, že vlastníkem odpadu – zeminy je stavební společnost, na kterou bylo převedeno vlastnické právo k zemině na základě smlouvy o výstavbě. Tato společnost byla označena subjektem odpovědným dle zákona o odpadech za nakládání s odpadem uloženým na pozemku a měla ho také odstranit. Nejvyšší soud, ke kterému bylo podáno dovolání, rozhodl stejně jako ten odvolací, a proto nezbylo než podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu ČR. 


Vlastníkem movitých věcí vznikajících při demolici budovy je původní vlastník budovy!


Konstatoval Ústavní soud konstatoval, neboť prováděním demoličních prací dochází k separaci dosavadních součástí budovy (stavebního materiálu).Podobně je vlastníkem movitých věcí vznikajících při skrývce zeminy z pozemku vlastník tohoto pozemku, prováděním skrývky dochází k oddělení dosavadních součástí zemského povrchu (rostlin, hlíny, kamení, hornin a nerostů aj.). Je - li takto separovaná movitá věc věcí, které se osoba zbavuje nebo má úmysl se jí zbavit, je odpadem (viz § 3 odst. 1 zákona o odpadech).“ 

Ústavní soud odmítl shora uvedneý názor odvolacího soudu a Nejvyššího soudu ČR, že vlastnické právo k zemině bylo na stavební společnosti převedeno smlouvou. Důvodem je skutečnost, že stavební společnosti nepatřily mezi subjekty, které jsou na základě zákona o odpadech oprávněny nakládat s odpadem, a proto by taková smlouva byla stejně absolutně neplatná, protože takový převod zeminy je v rozporu se zákonem. 


Zdroj: Nález Ústavního soudu ČR ze dne 29.11.2016, sp. zn.: III. ÚS 3698/15.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít