Policista má právo vyzvat jednotlivce k prokázání své totožnosti. Nemůže však vyzvat k prokázání totožnosti kohokoliv chce. Aby tak mohl učinit, musí se jednat o případ uvedený v zákoně o Policii ČR.
Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Konkrétní způsob prokázání totožnosti však právní úprava nestanoví.
Nejčastěji jsou k prokázání totožnosti používány osobní doklady (jako je např. občanský průkaz, pas, zbrojní průkaz). Totožnost však může být prokázána i jiným způsobem (a to např. prohlášením jiné osoby).
Může policista vyžadovat prokázání totožnosti od kohokoliv?
Policista nemůže vyzvat k prokázání totožnosti kohokoliv. Nemůže provádět náhodné kontroly totožnosti osob. Aby mohl vyžadovat prokázání totožnosti, musí se jednat o jeden z případů uvedených v ustanovení § 63 zákona o Policii ČR.
Policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti např. :
osobu - podezřelou ze spáchání trestného činu nebo přestupku,
- zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,
- bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit,
- od níž je požadováno vysvětlení,
- odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby,
- která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.