Policista může v přesně zákonem vymezených případech použít pouta pro připoutání osoby k vhodnému předmětu, a omezit tak možnost volného pohybu dané osoby. Omezení osobní svobody však představuje krajní prostředek, který by měl policista použít jen ve výjimečných případech, kdy nemůže jednat jinak (tedy pokud by jiný postup byl neefektivní nebo neúčelný).
Policista je v zákonem vymezených případech oprávněn omezit připoutáním k vhodnému předmětu, zejména pomocí pout, možnost volného pohybu určité osoby.
Dle ustanovení § 25 zákona o Policii České republiky se jedná o případy, kdy předmětná osoba:
- fyzicky napadá policistu nebo jinou osobu,
- ohrožuje vlastní život,
- poškozuje majetek nebo
- se pokusí o útěk.
Omezení připoutáním musí být ukončeno v okamžiku, kdy je zřejmé, že osoba výše popsané jednání nebude opakovat, nejdéle však po uplynutí 2 hodin od okamžiku připoutání.
Osoba, která je policistou omezená na svobodě, nesmí být podrobena mučení nebo krutému, nelidskému anebo ponižujícímu zacházení a nesmí s ní být zacházeno takovým způsobem, který nerespektuje lidskou důstojnost.
Policie musí na žádost osoby omezené na svobodě vyrozumět o této skutečnosti osobu jí blízkou nebo jinou osobu, kterou osoba omezená na svobodě určí. Je-li na svobodě omezená osoba nezletilá nebo osoba, jejíž svéprávnost byla omezena, policie vyrozumí také zákonného zástupce nebo opatrovníka.
Je-li na svobodě omezená osoba mladší 15 let, policie vyrozumí také orgán sociálně právní ochrany dětí. Osoba omezená na svobodě má právo zajistit si na vlastní náklady právní pomoc a mluvit s právním zástupcem bez přítomnosti třetí osoby. Za tímto účelem poskytne policista neprodleně nezbytnou součinnost, požádá-li o ni tato osoba.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.