Kdo se stal předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Kdo se stal předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů?
autor: Otázka na právníka, 1 Sep, 2020
Kdo se stal předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů?

Dne 1. září 2020 se funkce ujal nový předseda úřadu. Kdo se stal novým předsedou ÚOOÚ?


Kdo se stal předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů?

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) řídí jeho předseda. Dne 1. září 2020 se funkce ujal nový předseda úřadu. Kdo se stal novým předsedou ÚOOÚ?


Předseda ÚOOÚ

ÚOOÚ řídí jeho předseda. Předsedu úřadu jmenuje a odvolává prezident republiky na návrh Senátu. Funkční období předsedy úřadu je 5 let. Předseda úřadu může být jmenován nejvýše na 2 po sobě jdoucí funkční období.

Předseda úřadu předkládá Parlamentu a vládě do 3 měsíců od skončení rozpočtového roku výroční zprávu. Předseda má zároveň pravomoc zprostit povinnosti zachovávat mlčenlivost místopředsedu a zaměstnance úřadu nebo touto činností pověřit jinou osobu.


Kdo může být jmenován předsedou ÚOOÚ?

- je plně svéprávný

- dosáhl věku 40 let

- je bezúhonný, splňuje podmínky stanovené zákonem, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích a jeho znalosti, zkušenosti a morální vlastnosti jsou předpokladem, že bude svoji funkci řádně zastávat, a

- získal vysokoškolské vzdělání absolvováním magisterského studijního programu zaměřeného na právo nebo informatiku, má potřebnou úroveň znalostí anglického, německého nebo francouzského jazyka a nejméně 5 let praxe v oblasti ochrany osobních údajů nebo lidských práv a základních svobod (přípustné je i jiné zaměření studijního programu, má-li takovou praxi delší než 10 let).

S výkonem funkce předsedy ÚOOÚ je neslučitelná funkce poslance nebo senátora, soudce, státního zástupce, jakákoliv funkce ve veřejné správě a členství v politické straně nebo politickém hnutí. Předseda úřadu nesmí zastávat ani jinou placenou funkci, být v dalším pracovním poměru ani vykonávat výdělečnou činnost s výjimkou správy vlastního majetku a činnosti vědecké, pedagogické, literární, publicistické a umělecké, pokud tato činnost nenarušuje důstojnost nebo neohrožuje důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu.


Kdo je novým předsedou ÚOOÚ?

Dne 1. září 2020 se funkce ujal nový předseda ÚOOÚ. Stal se jím Jiří Kaucký, sedmačtyřicetiletý právník, bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Spory s bankou vám pomůže vyřešit finanční arbitr

Máte problém s Vaší bankou, který se nedaří vyřešit dohodou? Můžete se samozřejmě obrátit na soud s…
Otázka na právníka, 14 Nov, 2017

Vrácení zboží ve 14 denní lhůtě

Každý z nás už asi někdy slyšel o možnosti vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodu. Málokdo však ví…
Otázka na právníka, 14 Feb, 2018

Jak vyřídit reklamaci?

Na vyřízení reklamace má obchodník 30 dnů. Tato lhůta počíná běžet ode dne následujícího po…
Otázka na právníka, 22 Feb, 2018

5 znaků, jak poznat podvodný e-shop

Nakupování přes internet si vyzkoušel snad každý z nás. Internetové prostředí nám nabízí možnost,…
Otázka na právníka, 27 Feb, 2018

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít