Nakupování přes internet si vyzkoušel snad každý z nás. Internetové prostředí nám nabízí možnost, jak co nejpohodlněji a nejjednodušeji prohlédnout širokou škálu nabídek prodejců, a nakonec si vybrat zboží za co nejlepší cenu. Bohužel, jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí, a tak se každý z nás může stát obětí podvodného e-shopu. Díky základním tipům můžete toto nebezpečí minimalizovat.
Féroví obchodníci mívají snadno dostupné informace o sobě často v záložce „Kontakt“ nebo „Informace o nás“. Tímto způsobem byste měli být schopni zjistit alespoň většinu z informací jako jméno provozovatele, IČ, sídlo, telefonní číslo či e-mailovou adresu. Provozovatele si pak můžete podle IČ zkusit najít v obchodním rejstříku, podle adresy na mapách anebo se můžete pokusit prodejce kontaktovat pomocí telefonního čísla či e-mailu. Podvodné e-shopy naproti tomu nabízí jako jediný způsob komunikace kontaktní formulář, ze kterého o prodejci nezjistíte vůbec nic.
Není od věci se pokusit nalézt jakékoliv recenze a zkušenosti od předchozích zákazníků. K tomuto účelu slouží nejen webové srovnávače (Heureka, Zboží), ale také například Facebookové stránky daného e-shopu, kde si v komentářích a diskuzi můžete zpravidla přečíst zkušenosti předchozích kupujících. I při čtení recenzí bychom ovšem měli být obezřetní, neboť není příliš těžké tyto recenze zfalšovat pomocí vytvořených účtů apod.
Pokud Vám e-shop nabídne pouze jeden způsob platby a to převodem peněz na bankovní účet, měli byste zbystřit. Prodejce by měl běžně nabízet i platbu prostřednictvím dobírky, u které se v případě neúspěšného doručení zboží zasílá zpět prodejci, jenž je tímto způsobem dohledatelný. Rozmyslet byste si měli také platbu pomocí virtuálních měn, jejichž dohledatelnost je taktéž mizivá.
Ceny některých prodejců mohou být opravdu neodolatelné, avšak je třeba se zamyslet, zda může být cena reálná. Zvažte, zda se nemůže jednat o zfalšované zboží a zda jste ochotni riskovat, že byste sice mohli získat výrobek za neuvěřitelně nízkou cenu, ale zároveň nemusíte obdržet vůbec nic, zatímco si podvodník bude mnout ruce.
Podvodné e-shopy si většinou nedávají příliš záležet na obchodních podmínkách, neboť spoléhají na to, že je stejně nikdo nečte. V obchodních podmínkách se tak často objevují nesmysly, obchodní podmínky mají nelogickou strukturu, nejsou upraveny pro daný e-shop nebo jsou klidně celé okopírované z jiného internetového obchodu.
Autor: Natálie Ivanovská
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.