5 znaků, jak poznat podvodný e-shop

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek 5 znaků, jak poznat podvodný e-shop
autor: Otázka na právníka, 27 Feb, 2018
5 znaků, jak poznat podvodný e-shop

Nakupování přes internet si vyzkoušel snad každý z nás. Internetové prostředí nám nabízí možnost, jak co nejpohodlněji a nejjednodušeji prohlédnout širokou škálu nabídek prodejců, a nakonec si vybrat zboží za co nejlepší cenu. Bohužel, jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí, a tak se každý z nás může stát obětí podvodného e-shopu. Díky základním tipům můžete toto nebezpečí minimalizovat. 

1. Má prodejce dostupné informace o sobě a kontakt? 


Féroví obchodníci mívají snadno dostupné informace o sobě často v záložce „Kontakt“ nebo „Informace o nás“. Tímto způsobem byste měli být schopni zjistit alespoň většinu z informací jako jméno provozovatele, IČ, sídlo, telefonní číslo či e-mailovou adresu. Provozovatele si pak můžete podle IČ zkusit najít v obchodním rejstříku, podle adresy na mapách anebo se můžete pokusit prodejce kontaktovat pomocí telefonního čísla či e-mailu. Podvodné e-shopy naproti tomu nabízí jako jediný způsob komunikace kontaktní formulář, ze kterého o prodejci nezjistíte vůbec nic. 


2. Recenze od předchozích zákazníků


Není od věci se pokusit nalézt jakékoliv recenze a zkušenosti od předchozích zákazníků. K tomuto účelu slouží nejen webové srovnávače (Heureka, Zboží), ale také například Facebookové stránky daného e-shopu, kde si v komentářích a diskuzi můžete zpravidla přečíst zkušenosti předchozích kupujících. I při čtení recenzí bychom ovšem měli být obezřetní, neboť není příliš těžké tyto recenze zfalšovat pomocí vytvořených účtů apod. 


3. Pouze jeden způsob možnosti platby


Pokud Vám e-shop nabídne pouze jeden způsob platby a to převodem peněz na bankovní účet, měli byste zbystřit. Prodejce by měl běžně nabízet i platbu prostřednictvím dobírky, u které se v případě neúspěšného doručení zboží zasílá zpět prodejci, jenž je tímto způsobem dohledatelný. Rozmyslet byste si měli také platbu pomocí virtuálních měn, jejichž dohledatelnost je taktéž mizivá. 


4. Až nápadně nízké ceny


Ceny některých prodejců mohou být opravdu neodolatelné, avšak je třeba se zamyslet, zda může být cena reálná. Zvažte, zda se nemůže jednat o zfalšované zboží a zda jste ochotni riskovat, že byste sice mohli získat výrobek za neuvěřitelně nízkou cenu, ale zároveň nemusíte obdržet vůbec nic, zatímco si podvodník bude mnout ruce. 


5. Podezřelé obchodní podmínky


Podvodné e-shopy si většinou nedávají příliš záležet na obchodních podmínkách, neboť spoléhají na to, že je stejně nikdo nečte. V obchodních podmínkách se tak často objevují nesmysly, obchodní podmínky mají nelogickou strukturu, nejsou upraveny pro daný e-shop nebo jsou klidně celé okopírované z jiného internetového obchodu


Autor: Natálie Ivanovská

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít