Kárná odpovědnost soudce

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Kárná odpovědnost soudce
autor: Otázka na právníka, 30 Nov, 2018
Kárná odpovědnost soudce

Dle § 87 zákona o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů je kárným proviněním soudce zaviněné porušení povinností, jakož i zaviněné chování nebo jednání, jímž soudce narušuje důstojnost soudcovské funkce nebo ohrožuje důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů. Za kárné provinění lze soudci uložit kárné opatření (trest).

Návrh na zahájení kárného řízení


Návrh na zahájení kárného řízení může podat několik osob. Proti kterémukoliv soudci může návrh podat prezident republiky a ministr spravedlnosti. Předseda vrchního a krajského soudu může návrh podat proti kterémukoliv soudci příslušného vrchního či krajského soudu a dále proti soudci soudu nižšího stupně. Předseda okresního soudu může podat návrh proti soudci příslušného okresního soudu a soudci jiného okresního soudu. Předseda Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu může podat návrh proti kterémukoliv soudci daného soudu a dále proti soudci soudu nižšího stupně jednajícího ve věcech patřících do pravomoci daných soudů, v nichž je Nejvyšší soud, resp. Nejvyšší správní soud, vrcholným soudním orgánem. 

Kdo rozhoduje? 


Kárným soudem je Nejvyšší správní soud. Návrh na zahájení kárného řízení musí být k soudu podán nejpozději do 6 měsíců ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o skutečnostech týkajících se kárného provinění, které jsou rozhodné pro podání návrhu, nejpozději však do 3 let ode dne spáchání kárného provinění. 

Kárné opatření


Za kárné provinění lze uložit některé z těchto kárných opatření: 

- důtku, 

- snížení platu až o 30 % na dobu nejvíce 1 roku a při opětovném kárném provinění, jehož se soudce dopustil v době před zahlazením kárného opatření, na dobu nejvíce 2 let, 

- odvolání z funkce předsedy senátu, resp. odvolání z pozice předsedu soudu, místopředsedu soudu, předsedu kolegia Nejvyššího soudu nebo Nejvyššího správního soudu, 

- odvolání z funkce soudce. 


Od uložení kárného opatření lze i upustit, a to v případě, že projednání kárného provinění je postačující. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít