Je možné vzít zpět trestní oznámení?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Je možné vzít zpět trestní oznámení?
autor: Otázka na právníka, 5 Dec, 2018
Je možné vzít zpět trestní oznámení?

Policejní orgány a státní zastupitelství mají povinnost řádně vyšetřit jakýkoliv možný trestný čin, o kterém se dozví. Pokud je podáno trestní oznámení, tak orgán činný v trestním řízení prošetří, zda došlo ke spáchání trestného činu. Jednou podané trestní oznámení již není možné vzít zpět. V určitých případech však lze vyslovit nesouhlas s trestním stíháním.

Trestní oznámení


Trestní oznámení může podat kdokoliv (nemusí se jednat jenom o oběť trestného činu či poškozenou osobu). Lze jej podat ústně či písemně, elektronicky s elektronickým podpisem, telegraficky, telefaxem nebo dálnopisem na kterémkoliv oddělení policie nebo na státním zastupitelství, příp. pak i ústně u soudu. 


Jednou podané trestní oznámení již není možné vzít zpět. 


Policejní orgán má totiž povinnost vyšetřit každé podezření na spáchání trestného činu, a to i když se o něm dozví z vlastní činnosti. Trestní oznámení tedy není podmínkou šetření možné trestné činnosti. 

Trestní stíhání se souhlasem poškozeného


 Avšak některé trestné činy mohou orgány činné v trestním řízení stíhat jenom, pokud s tím poškozená osoba souhlasí. Kompletní seznam trestných činů, u nichž se pro trestní stíhání vyžaduje souhlas poškozené osoby, je možné najít v ustanovení § 163 trestního řádu. Trestní oznámení tedy nelze vzít zpět. V některých probíhajících trestních řízeních však lze vyslovit nesouhlas s trestním stíháním. Na základě toho musí orgány činné v trestním řízení takové trestní stíhání zastavit. Blíže jsme se dané problematice věnovali v článku Trestní stíhání se souhlasem poškozeného,dostupném zde.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

Jste advokát?
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít