Jakou právní formu mají opatření přijatá podle krizového zákona?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jakou právní formu mají opatření přijatá podle krizového zákona?
autor: Otázka na právníka, 4 Jun, 2020
Jakou právní formu mají opatření přijatá podle krizového zákona?

V souvislosti s epidemií koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19 bylo vládou přijato několik opatření podle krizového zákona. Stran právní formy, v níž jsou krizová opatření přijímána, neposkytovala dosavadní judikatura ani komentářová literatura jednoznačnou odpověď. 

Jakou právní formu mají opatření přijatá podle krizového zákona?

V souvislosti s epidemií koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19 bylo vládou přijato několik opatření podle krizového zákona. Stran právní formy, v níž jsou krizová opatření přijímána, neposkytovala dosavadní judikatura ani komentářová literatura jednoznačnou odpověď. Až nyní se k otázce vyjádřil Ústavní soud ČR.


Jedná se o jiný právní předpis

Ústavní soud ČR dospěl v usnesení ze dne 22. dubna 2020, sp. zn. Pl. ÚS 8/20, k závěru, že krizová opatření vydaná podle krizového zákona mají materiálně povahu jiného právního předpisu (tedy podzákonného předpisu) ve smyslu čl. 87 odst. 1 písm. b) Ústavy ČR nebo ustanovení § 64 odst. 2 zákona o Ústavním soudu: „Napadené usnesení o přijetí krizového opatření má právněnormativní obsah, který je vymezen obecným předmětem i třídou subjektů (viz bod 40). To znamená, že byť není napadený akt nařízením ve smyslu čl. 78 Ústavy, má povahu obecného normativního právního aktu. Na základě uvedeného závěru o obecnosti předmětu i adresátů předmětného usnesení proto Ústavní soud dospěl k závěru, že napadené krizové opatření vlády má materiálně povahu jiného právního předpisu ve smyslu čl. 87 odst. 1 písm. b) Ústavy nebo ustanovení § 64 odst. 2 zákona o Ústavním soudu.“


Jak je to s přezkumem krizových opatření?

S ohledem na shora citovaný právní názor Ústavního soudu ČR pak krizová opatření vydaná podle krizového zákona podléhají přezkumu Ústavním soudem ČR, a to buď v samostatném řízení o návrhu na zrušení jiného právního předpisu, nebo je-li návrh na jejich zrušení spojen s podanou ústavní stížností. Obecné soudy jsou pak ve smyslu čl. 95 odst. 1 Ústavy ČR oprávněny posoudit soulad krizových opatření vydaných podle krizového zákona se zákonem či mezinárodní smlouvou a eventuálně je při rozhodování neaplikovat.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro zmeškání?

Máte předvolání k soudu a nedostavíte se? Proč si dát pozor na rozsudek pro uznání a rozsudek pro…
Otázka na právníka, 27 Sep, 2017

Jak podat odvolání k soudu?

Občanské soudní řízení neboli civilní řízení, jehož cílem je projednat a rozhodnout spor mezi…
Otázka na právníka, 17 Oct, 2017

Co je platební rozkaz a jak se proti nemu bránit?

V tomto článku si stručně vysvětlíme, co je platební rozkaz a jaké možnosti obrany nám právní řád…
Otázka na právníka, 8 Nov, 2017

Spory s bankou vám pomůže vyřešit finanční arbitr

Máte problém s Vaší bankou, který se nedaří vyřešit dohodou? Můžete se samozřejmě obrátit na soud s…
Otázka na právníka, 14 Nov, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít