Zákon na ochranu zvířat proti týrání má za účel chránit zvířata před týráním, poškozováním jejich zdraví a jejich usmrcením bez důvodu, pokud byly způsobeny, byť i z nedbalosti, člověkem. Zákon tedy zakazuje týrání zvířat a všechny formy propagace týrání zvířat. V případě porušení daného zákazu hrozí pachateli přestupku sankce.
Zákaz týrání zvířat se vztahuje jenom na živé obratlovce (nikoliv však na plod nebo embryo). Bezobratlí tedy nejsou zákonem na ochranu zvířat proti týrání chráněni.
Za týrání se přitom dle zákona považuje např. nucení zvířete k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly, usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení, opuštění zvířete s výjimkou zvířete volně žijícího s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat nebo usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení.
Další definice týrání je možné najít v ustanovení § 4 zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že propaguje týrání zvířat, je možné uložit pokutu až do výše 200.000 Kč. Fyzická osobě, která se dopustí přestupku tím, že týrá zvíře nebo utýrá zvíře, je pak možné uložit pokutu až do výše 500.000 Kč.
Právnické nebo podnikající fyzické osobě je za uvedené přestupky možné uložit pokutu do stejné výše. Obecní úřad obce s rozšířenou působností, který přestupek projednává, může rozhodnout i o uložení zákazu chovu zvířat na dobu až 5 let nebo o propadnutí týraného zvířete (Vlastníkem propadlého zvířete se stává stát.). Osobě propagující týrání zvířat je pak možné uložit i zákaz činnosti.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.