Jaká pokuta hrozí za vinklaření?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jaká pokuta hrozí za vinklaření?
autor: Otázka na právníka, 17 Jul, 2020
Jaká pokuta hrozí za vinklaření?

 Slovo „vinklář“ označuje osobu, která poskytuje opakovaně a za úplatu právní služby, ačkoli není osobou oprávněnou k jejich poskytování.

Jaká pokuta hrozí za vinklaření?

Slovo „vinklář“ označuje osobu, která poskytuje opakovaně a za úplatu právní služby, ačkoli není osobou oprávněnou k jejich poskytování. V České republice je vinklaření zakázáno, a to zákonem o advokacii. Za porušení předmětného zákazu hrozí vinklářům pokuta a zákaz činnosti.


Vinklaření je zakázáno

Ustanovení § 2 odst. 1 zákona o advokacii vymezuje, které osoby jsou oprávněny poskytovat právní služby na území České republiky. Osoby nesplňující tyto zákonné podmínky, avšak přesto opakovaně a za úplatu právní služby poskytující, jsou označovány pojmem „vinkláři“.

Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se podle ustanovení § 52d odst. 1 zákona o advokacii dopustí přestupku tím, že poskytne právní služby opakovaně a za úplatu, ačkoli není osobou oprávněnou k jejich poskytování podle zákona o advokacii, nebo použije označení „advokát“, ačkoli nesplňuje zákonné podmínky pro používání takového označení.

Za spáchání výše uvedených přestupků hrozí vinklářům finanční pokuta a trest zákazu činnosti.


Jaká pokuta hrozí?

Za prvně uvedený přestupek (neoprávněné poskytnutí právních služeb) lze podle ustanovení § 52d odst. 2 zákona o advokacii uložit pokutu až do výše 3.000.000 Kč a zákaz činnosti do 1 roku a za druhý výše uvedený přestupek (neoprávněné použití označení „advokát“) pokutu až do výše 200.000 Kč.

Přestupky projednává Ministerstvo spravedlnosti ČR.

V roce 2017 obdrželo ministerstvo 12 oznámení o podezření ze spáchání přestupku podle ustanovení § 52d odst. 1 zákona o advokacii, v roce 2018 to bylo 16 podnětů a v roce 2019 celkem 21 podnětů. Výsledkem šetření ministerstva bylo 1 pravomocné rozhodnutí z roku 2018 s uloženou pokutou ve výši 39.000 Kč a 1 rozhodnutí v roce 2019 s pokutou ve výši 24.000 Kč.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Otázka na právníka získala 4. místo v soutěži Pro Bono & CSR 2016

Začátkem listopadu 2016 byly vydavatelstvím Economia vyhlášeny výsledky právnického ocenění Pro…
Otázka na právníka, 16 Nov, 2016

Právník, advokát, mediátor – kdo je kdo?

V právnických profesích je někdy opravdu složité se vyznat, proto si ujasněme, kdo je kdo z trojice…
Otázka na právníka, 5 Jan, 2017

Jak a kde získat právní pomoc zdarma?

Často se ptáte, jestli se dá pořídit právník - advokát, nebo právní služba zdarma. Pokud se…
Otázka na právníka, 15 Nov, 2017

Advokátní tajemství

„Advokátní tajemství“ neboli povinnost mlčenlivosti advokátů je jednou ze základních povinností…
Otázka na právníka, 4 Sep, 2018

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít