Jak a kde získat právní pomoc zdarma?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak a kde získat právní pomoc zdarma?
autor: Otázka na právníka, 15 Nov, 2017
Jak a kde získat právní pomoc zdarma?

Často se ptáte, jestli se dá pořídit právník - advokát, nebo právní služba zdarma. Pokud se dostanete do komplikované životní situace, kdy je Vám zapotřebí odborného právního poradenství, případně zastupování před soudy nebo úřady, ale nemáte k tomu dostatek finančních prostředků, máte několik možností.  

Jak získat kvalifikovanou právní pomoc zdarma? 



Neziskové organizace

Můžete se obrátit na celou řadu neziskových organizací, jejichž posláním je pomáhat různým ohroženým a zranitelným skupinám osob, jako např. ženám čelícím domácímu násilí, matkám samoživitelkám apod. Tato pomoc zahrnuje i sociálně-právní poradenství. 

 

Právnická fakulta UK ve spolupráci s Magistrátem hl. města Praha

Na Magistrátu hlavního města Prahy funguje ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy bezplatná právní poradna, kde se Vám budou věnovat studenti vyšších ročníků právnické fakulty. Jsou to mladí lidé s hlubokým zájmem o obor a intenzivní motivací vyzkoušet si studijní znalosti na praktických příkladech. Nečekejte ovšem od nich bezchybnou a rychlou práci, která by mohla nahradit právní zastoupení plně kvalifikovaným odborníkem. Studenti jsou každopádně zvyklí logicky přemýšlet a vzhledem k tomu, že ještě nemají daleko k laickému pohledu na právní záležitosti, se může stát, že pro Vás vymyslí zajímavé řešení Vašeho problému, na které byste sami možná nepřišli. 


Česká advokátní komora 

ČAK nabízí občanům možnost krátkých informativních konzultací s advokáty zdarma. Termín je nutné si předem zarezervovat. Detailní informace k tomu naleznete na stránkách České advokátní komory. Konzultace může trvat maximálně cca čtvrt hodiny a jejím cílem je podat žadateli základní informaci o možnostech vývoje jeho případu a dalším postupu


Právní porady se konají buď v kanceláři České advokátní komory, nebo v budovách soudů, popř. v sídlech různých institucí ve všech regionech ČR. Jedná se o službu veřejnosti, na kterou není právní nárok. Rozsah poskytnutých porad je v podstatě dán omezenou časovou kapacitou. 


Je důležité upozornit, že v rámci těchto krátkých bezplatných konzultací nemají advokáti prostor pro to, aby detailně pročítali listiny z Vašeho spisu nebo pro Vás vytvořili žalobu, odvolání, smlouvu nebo jinou písemnost. 

Právní služby advokátů a odměna za práci advokáta


Žádná z výše uvedených možností ovšem nenahradí profesionální služby advokátů v plné šíři. Odměna za práci advokáta se zpravidla řídí buď advokátním tarifem (vyhláškou Ministerstva spravedlnosti ČR č. 177/1996 Sb. o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb) nebo je na vzájemné dohodě mezi advokátem a klientem. Připadá v úvahu buď sjednaná hodinová odměna, nebo odměna za celou záležitost, např. uskutečnění transakce, sepsání listiny nebo zajištění právního zastupování v daném soudním sporu. Jednorázová odměna může být určena procentním podílem z hodnoty transakce nebo žalované částky. 


Hodinové sazby u významných pražských advokátních kanceláří se Vám mohou zdát vysoké, existují ovšem i menší advokátní kanceláře s nižšími sazbami. Ty sice nepokrývají velké transakce pro podnikatele a korporace, ale kvalita služeb poskytovaná spotřebitelům v oblasti běžných záležitostí (tj. občanské, rodinné nebo dědické právo) může být zcela jistě srovnatelná. 

Pro bono služby advokátů


Celá řada advokátních kanceláří poskytuje (v rámci společenské odpovědnosti firem a kultivace podnikatelského prostředí na trhu právních služeb) poradenství tzv. „pro bono“, tedy zcela zdarma nebo za výrazně sníženou odměnu v náležitě odůvodněných případech. Jedná se ovšem o minimum případů a deklarované důvody na straně žadatele musí být skutečně vážné (např. závažná nemoc nebo zdravotní postižení). 


Vztah mezi advokátem a klientem je sice z důvodů ochrany zájmů klienta právně regulován, pořád se ovšem jedná o soukromoprávní vztah, kde vše je záležitostí dohody


Kde najít advokáta?

Portál Otázka na právnika

je online aplikace, kde, mimo jiné, můžete vyhledat kontakt na advokáta nebo advokátní kancelář v ČR a v SR a u prémiových profilů advokátů je i interaktivně kontaktovat. Portál dále umožňuje prezentaci advokátů prostřednictvím profilů a právní poradny online, kde v rámci své prezentace může advokát vyjádřit základní orientační názor na Váš dotaz. Budeme rádi, když najdete toho správného advokáta pro Vaši věc třeba i prostřednictvím kontaktů na portálu „Otázka na právníka“! 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít