Právník, advokát, mediátor – kdo je kdo?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Právník, advokát, mediátor – kdo je kdo?
autor: Otázka na právníka, 5 Jan, 2017
Právník, advokát, mediátor – kdo je kdo?

V právnických profesích je někdy opravdu složité se vyznat, proto si ujasněme, kdo je kdo z trojice právník – advokát – mediátor. A kde lze sehnat bezplatné právní poradenství? 

Právník 

je absolvent právnické fakulty v magisterském oboru Právo a právní věda nebo i doktor práv, který používá titul JUDr. Jako vystudovaný právník má člověk možnost dále pracovat např. jako soudce, advokát, notář, podnikový právník nebo mediátor

Advokát


Je osoba, která poskytuje svoje právní poradenství za zaplacení určité částky. Je absolventem právnické fakulty, musí mít splněnu předepsanou dobu praxe, musí složit advokátní zkoušky a také musí být zapsán v seznamu advokátů, který vede Advokátní komora České republiky. Následně poskytuje právní rady, zastupuje v řízeních před soudy či jinými orgány a jako jediný obhajuje obviněného či obžalovaného v trestních věcech. 


Na rozdíl od právníka musí být profesně pojištěn, musí dodržovat slib mlčenlivosti o svých klientech, může podat ústavní stížnost a má právo ověřovat podpisy. 

Mediátor


Poslední výše zmíněný mediátor je osoba, která působí jako třetí nezúčastněná strana v mediačním řízení. Jde o mimosoudní vyrovnání sporů mezi osobami. Mediátor je třetí nezávislá osoba, která vede strany sporu k vyřešení jejich problému a dosažení dohody. Je rovněž jako advokát vázán mlčenlivostí. Mediátor může být prakticky kdokoli, kdo absolvuje výcvik v mediaci a to na živnostenský list. Další možností je být zapsaným mediátorem, kdy je třeba splnit zákonné podmínky a složit zkoušku mediátora na ministerstvu spravedlnosti. Zapsaný mediátor pak vykonává mediaci v kauzách na doporučení soudu. Mediátor, který provádí mediaci na živnostenský list, si musí kauzy hledat sám

Lze získat právní radu nebo službu bezplatně? 


Právní služby jsou samozřejme služby placené. V některých případech ale lze právní službu získat i bezplatně. V rámci České advokátní komory jsou možnosti dvě – první, kdy Komora určí člověku advokáta na základě jeho včasného návrhu, pokud nesplňuje podmínky pro ustanovení advokáta soudem a pokud se nemůže domoci pomoci advokáta jinak. Druhou možností jsou bezplatné právní poradny organizované Komorou v jednotlivých regionech. Některé právnické fakulty nabízí bezplatné právní poradny, kdy na reálných případech lidí, kteří nemají finanční prostředky na zaplacení advokáta, pracují studenti právnických fakult a klientům odevzdávají právní analýzy a rady. Další možnosti jsou tzv. Pro Bono centra, kde jsou také poskytovány právní rady zdarma. 

Další možností jsou bezplatné právní poradny online


Třeba ta, na našem portálu Otázka na právníka. Účelem této poradny online je usnadnění přístupu uživatelů k právním informacím. Advokáti, kteří se projektu účastní, si vybírají dotazy na které chtějí odpovědět, čímž prezentují svoji specializaci. Tak se uživatel může s advokátem "seznámit", rychle zjistit, jak to s jeho věcí vypadá a případně využít (placených) služeb advokáta. Z různých, např. provozních nebo časových důvodů advokátů, ale není možné  odpovědět na každý došlý dotaz. Některé dotazy se rovněž často opakují. Uživatel má proto možnost využít placenou a privátní konzultaci s advokáty, u které dostane odpověď na svoji otázku vždy, zpravidla do 2 prac. dnů. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Výkon shodné práce jako u jiného zaměstnavatele

Myslíte, že si můžete ve volném čase přivydělávat stejnou prací, kterou vykonávate již u jiného…
Otázka na právníka, 21 Sep, 2016

Otázka na právníka získala 4. místo v soutěži Pro Bono & CSR 2016

Začátkem listopadu 2016 byly vydavatelstvím Economia vyhlášeny výsledky právnického ocenění Pro…
Otázka na právníka, 16 Nov, 2016

Happy New Year 2015!

Do nového roku 2015 Vám přejeme hodně zdraví,štěstí, spokojenosti a osobních úspěchůa těšíme se na…
Otázka na právníka, 31 Dec, 2014

Legal concierge? Proč ne. Váš právní rádce při podnikání nebo expanzi do zahraničí

„Legal concierge“ je novinkou na našem trhu, která je výsledkem globalizace a faktu, že i naše…
Otázka na právníka, 6 Jan, 2015

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít