Jestliže zaměstnavatel souhlas odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.
Omezení spočívající v přechozím souhlasu zaměstnavatele se shodnou výdělečnou činností se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Jak je ze shora uvědného zřejmé, tak výkon takové činnosti není libovolný a bude o ní nutné vždy informovat svého zaměstnavatele a vyžádat si jeho předchozí souhlas. Vaši žádost však vždy řádně zvažte, a to s ohledem na činnost, kterou pro zaměstnavatele vykonáváte, protože mezi tím co je a není shodné může být tenká hranice.
Důležité je také se zamyslet nad tím, zda se takto můžete například zavázat do budoucna. To je například, zda je možné uzavřít Smlouvu o smlouvě budoucí (pracovní smlouvě), že pro jiný subjekt budete vykonávat činnost shodnou s činností, kterou vykonáváte již pro svého zaměstnavatele (např. pokud subjekt X získá kontrakt na nějakou zakázku, uzavře s Vámi pracovní smlouvu, na základě které budete pro něho vykonávat stejnou činnosti jako pro svého zaměstnavatele).
Soudy se touto otázkou zabývaly a dospěly k závěru, že taková možnost tu je, protože takovou smlouvou o smlouvě budoucí ještě zaměstnanec nic neporušuje, k porušení povinnosti zajistit si předchozí souhlas zaměstnavatele dochází až samotným faktickým výoknem shodné činnosti, nikoli smlouvou samotnou.
Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 22.6.2016, sp. zn.: 21 Cdo 711/2015.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.