Výkon shodné práce jako u jiného zaměstnavatele

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Výkon shodné práce jako u jiného zaměstnavatele
autor: Otázka na právníka, 21 Sep, 2016
Výkon shodné práce jako u jiného zaměstnavatele
Myslíte, že si můžete ve volném čase přivydělávat stejnou prací, kterou vykonávate již u jiného zaměstnavatele (z článku jsou vynechány správní úřady, které mají odlišnou právní úpravu, byť ne tak výrazně). Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.


Máte souhlas zaměstnavatele ale co když ten souhlas odvolá?

Jestliže zaměstnavatel souhlas odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.

 

Omezení spočívající v přechozím souhlasu zaměstnavatele se shodnou výdělečnou činností se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

 

Výkon stejné práce mimo zaměstnavatele není libovolný

Jak je ze shora uvědného zřejmé, tak výkon takové činnosti není libovolný a bude o ní nutné vždy informovat svého zaměstnavatele a vyžádat si jeho předchozí souhlas. Vaši žádost však vždy řádně zvažte, a to s ohledem na činnost, kterou pro zaměstnavatele vykonáváte, protože mezi tím co je a není shodné může být tenká hranice.

 

Závazek do budoucna?

Důležité je také se zamyslet nad tím, zda se takto můžete například zavázat do budoucna. To je například, zda je možné uzavřít Smlouvu o smlouvě budoucí (pracovní smlouvě), že pro jiný subjekt budete vykonávat činnost shodnou s činností, kterou vykonáváte již pro svého zaměstnavatele (např. pokud subjekt X získá kontrakt na nějakou zakázku, uzavře s Vámi pracovní smlouvu, na základě které budete pro něho vykonávat stejnou činnosti jako pro svého zaměstnavatele).

 

Soudy se touto otázkou zabývaly a dospěly k závěru, že taková možnost tu je, protože takovou smlouvou o smlouvě budoucí ještě zaměstnanec nic neporušuje, k porušení povinnosti zajistit si předchozí souhlas zaměstnavatele dochází až samotným faktickým výoknem shodné činnosti, nikoli smlouvou samotnou.

 

Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 22.6.2016, sp. zn.: 21 Cdo 711/2015.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Mohou jednatelé společnosti vybírat z účtu společnosti dle libosti?

Představte si společnost, která má dva jednatele a veden účet u banky. Ve smlouvě o vedení účtu je…
Otázka na právníka, 7 Sep, 2016

Máte možnost se vyjádřit k předběžnému opatření?

Co je to předběžné opatření? Předběžné opatření soud nařídí na návrh stran sporu, je-li třeba,…
Otázka na právníka, 16 Sep, 2016

Otázka na právníka získala 4. místo v soutěži Pro Bono & CSR 2016

Začátkem listopadu 2016 byly vydavatelstvím Economia vyhlášeny výsledky právnického ocenění Pro…
Otázka na právníka, 16 Nov, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít