Advokátní tajemství

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Advokátní tajemství
autor: Otázka na právníka, 4 Sep, 2018
Advokátní tajemství

„Advokátní tajemství“ neboli povinnost mlčenlivosti advokátů je jednou ze základních povinností advokáta. Kdy musí advokát tajemství zachovávat a kdo ho může této povinnosti zprostit?

Advokátní tajemství

„Advokátní tajemství“ neboli povinnost mlčenlivosti advokátů je jednou ze základních povinností advokáta. Advokát je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s poskytováním právních služeb. Povinnost mlčenlivosti přitom není výsadou advokátů, ale naopak ochranou klientů.


Kdo může advokáta zprostit povinnosti mlčenlivosti?

Povinnosti mlčenlivosti může advokáta zprostit pouze klient a po jeho smrti či zániku právní nástupce klienta. Pokud má klient více právních nástupců, ke zproštění je potřebný souhlas všech právních nástupců klienta. Zbavení povinnosti mlčenlivosti musí být provedeno písemnou formou a musí být adresováno advokátovi. V řízení před soudem však lze zbavení povinnosti mlčenlivosti učinit i ústně do protokolu.

Pokud je z okolností případu zřejmé, že klient nebo jeho právní nástupce zprostil advokáta povinnosti mlčenlivosti pod nátlakem nebo v tísni, je advokát povinen nadále zachovávat mlčenlivost.


Existují výjimky z povinnosti mlčenlivosti?

Povinností mlčenlivosti není dotčena zákonem uložená povinnost překazit spáchání trestného činu a povinnosti advokáta jako daňového subjektu stanovené předpisy o správě daní a poplatků (v tomto případě je však advokát povinen zachovávat mlčenlivost o povaze věci, ve které právní služby poskytl nebo poskytuje).

Povinností mlčenlivosti není advokát vázán v řízení před soudem nebo jiným orgánem, je-li předmětem řízení spor mezi ním a klientem nebo jeho právním nástupcem.


Sankce za porušení povinnosti mlčenlivosti

Porušení mlčenlivosti je kárným proviněním, za které může kárná komise uložit i trest vyškrtnutí ze seznamu advokátů (příp. některý z mírnějších trestů: napomenutí, veřejné napomenutí, pokutu až do výše stonásobku minimální měsíční mzdy, dočasný zákaz výkonu advokacie uložený na dobu od 6 měsíců do 3 let).

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Otázka na právníka získala 4. místo v soutěži Pro Bono & CSR 2016

Začátkem listopadu 2016 byly vydavatelstvím Economia vyhlášeny výsledky právnického ocenění Pro…
Otázka na právníka, 16 Nov, 2016

Právník, advokát, mediátor – kdo je kdo?

V právnických profesích je někdy opravdu složité se vyznat, proto si ujasněme, kdo je kdo z trojice…
Otázka na právníka, 5 Jan, 2017

Jak a kde získat právní pomoc zdarma?

Často se ptáte, jestli se dá pořídit právník - advokát, nebo právní služba zdarma. Pokud se…
Otázka na právníka, 15 Nov, 2017

Předběžné prohlášení

Pokud určitá osoba očekává vlastní nezpůsobilost právně jednat může učinit prohlášení o tom, aby…
Otázka na právníka, 13 Sep, 2018

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít