Jaká bude finální podoba novely směnárenského zákona?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jaká bude finální podoba novely směnárenského zákona?
autor: Otázka na právníka, 11 Aug, 2017
Jaká bude finální podoba novely směnárenského zákona?

Pokud cestujete do zahraničí a potřebujete hotovost, aniž byste se spoléhali pouze na výběr ze zahraničního bankomatu prostřednictvím platební karty Vaší banky, pravděpodobně musíte využít služeb směnárny v České republice ještě před odjezdem.

ČR je známá pro nepoctivé praktiky směnárníků


Nepoctivé praktiky směnárníků, kteří se snaží zneužívat především zahraniční turisty u nás a nabízejí jim nevýhodné směnné kurzy, jsou dlouhodobě potírány Českou národní bankou. Ta totiž v rámci výkonu svých dohledových pravomocí ukládá pokuty a sankce za porušení právních předpisů. Kromě toho se uvažuje, že zákon, který činnost směnáren u nás upravuje, projde novelizacíCo je potřeba změnit?


Ministerstvo financí ČR, které je jeho gestorem, zveřejnilo na svých internetových stránkách materiál, kde jsou shrnuty výsledky konzultace uskutečněné mezi pracovníky ministerstva a provozovateli směnáren v ČR. Z něj vyplynulo, co je potřeba změnit. Z materiálu ministerstva financí se dočteme, že nemalý počet směnárníků má za to, že by bylo vhodné graficky sjednotit podobu a formu vystaveného kurzovního lístku, aby byl přehledný, jednoznačný a nebyl matoucí pro klienty. Diskutuje se také o otázce, zda zachovat nebo zakázat možnost stanovení tzv. úplaty za směnu, tedy poplatek, určený buď procentem ze směňované částky, nebo paušální sumou. Mezi respondenty zůstala tato otázka spornou, část se staví za zrušení, část si přeje její zachování, aby nedošlo k omezování hospodářské soutěže a svobody podnikání. V zájmu přehlednosti pro spotřebitele je však třeba, aby informace o poplatku byla uváděna srozumitelně přímo na kurzovním lístku. Velmi intenzivně diskutovanou záležitostí je možnost uveřejnit a uplatnit tzv. „V.I.P.“ kurzy. To jsou zvýhodněné směnné kurzy, na které zákazník dosáhne až po splnění určitých podmínek, např. předložením slevového kuponu, nebo tím, že si jednoduše řekne „o ten lepší kurz.“ Některé „lepší kurzy“ se uplatňují při výměně vyšších částek od určité hranice. Ministerstvo financí mj. navrhuje, aby tyto kurzy v budoucnu nebyly zveřejněny v provozovně, ale pouze na internetové stránce směnárny. 


Upozorňujeme tedy, že možná bude v budoucnu nutné před cestou do směnárny podrobně studovat informace na internetu. Záleží na tom, jaká bude finální podoba novely směnárenského zákona a co se do ní podaří prosadit v průběhu legislativního procesu.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít