Jak se určuje procentní pokles pracovní schopnosti u invalidity?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak se určuje procentní pokles pracovní schopnosti u invalidity?
autor: Otázka na právníka, 16 Feb, 2020
Jak se určuje procentní pokles pracovní schopnosti u invalidity?

V článku Nárok na invalidní důchod jsme se věnovali jednotlivým stupňům invalidity. Podívali jsme se na to, jaká míra poklesu pracovní schopnosti je nutná k zařazení osob do jednotlivých stupňů. V článku níže rozebereme, jak se určuje procentní pokles pracovní schopnosti u invalidity.

Vyhláška o posuzování invalidity


Procentní pokles pracovní schopnosti se určuje podle vyhlášky č. 359/2009 Sb., kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity (tzv. vyhláška o posuzování invalidity). 


Příloha vyhlášky obsahuje jednotlivé zdravotní potíže spolu s rozpětím míry procentního poklesu pracovní schopnosti, který k nim náleží. Na základě toho nejzásadnějšího postižení se podle dané vyhlášky určí rozpětí procentní míry poklesu pracovní způsobilosti (např. 30-45 % u anemie se závažnými projevy). 


Zdravotní stav se hodnotí komplexně


Na základě celkového pohledu na zdravotní stav lékař posudkové komise určí, zda zdravotní postižení odpovídá horní hranici procentního poklesu pracovní způsobilosti nebo dolní hranici, nebo se bude pohybovat někde uprostřed. 


U více zdravotních postižení se rozpětí míry poklesu pracovní schopnosti nesčítají Je-li příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu více zdravotních postižení, jednotlivé hodnoty procentní míry poklesu pracovní schopnosti se nesčítají, jak se mylně hodně žadatelů o důchod domnívá. Avšak určí se, které zdravotní postižení je rozhodující. V určitých případech může dojít ke zvýšení rozpětí míry poklesu pracovní schopnosti 


Pokud je příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu více zdravotních postižení a v důsledku působení těchto zdravotních postižení je pokles pracovní schopnosti větší, než odpovídá horní hranici míry poklesu pracovní schopnosti, lze tuto horní hranici zvýšit až o 10 procentních bodů. Tuto horní hranici lze zvýšit až o 10 procentních bodů i v případě, že zdravotní stav má vliv na schopnost využívat dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti, na schopnost pokračovat v předchozí výdělečné činnosti nebo na schopnost rekvalifikace. Konečné zvýšení však nesmí v úhrnu převýšit 10 procentních bodů.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít