Jak odstoupit od nevýhodné smlouvy s dodavatelem energie?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak odstoupit od nevýhodné smlouvy  s dodavatelem energie?
autor: Otázka Na právníka, 22 Aug, 2017
Jak odstoupit od nevýhodné smlouvy s dodavatelem energie?

Pokud jste uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem elektrické energie nebo plynu do Vaší domácnosti a litujete toho, není ještě vše ztraceno. Právní řád Vám dává několik možností, co se s tím dá dělat. Pokud podepíšete smlouvu o dodávce energií mimo prostory obvykle určené k podnikání, tedy mimo provozovnu podnikatele, např. na ulici, v obchodním centru nebo mezi dveřmi Vašeho bytu, máte právo od takové smlouvy odstoupit do čtrnácti dnů bez udání důvodu. 

Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů


Toto právo nám zaručuje nový občanský zákoník v § 1829: „Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů. … Nebyl-li spotřebitel poučen o právu odstoupit od smlouvy.…, může spotřebitel od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dnů“. Tady je třeba upozornit na skutečnost, že dodavatel energie má vždy povinnost Vás řádně informovat o právu na odstoupení od smlouvy, které máte. Pokud to neudělá, tj. pokud není tato informace pojata do textu smlouvy nebo obchodních podmínek, máte na odstoupení od smlouvy lhůtu celý rok a čtrnáct dní

Jak od smlouvy odstoupit? 


Další skutečnost, kterou je třeba uvést, je, že uvedená lhůta se počítá ode dne podepsání smlouvy. Protože jde o tzv. procesní lhůtu, postačí k platnému odstoupení, pokud jste v poslední den lhůty podali písemnou zásilku na poštu, nezáleží na tom, kdy byla doručena. Pokud předáváte písemné odstoupení od smlouvy osobně, pak je nutné jej oprávněnému zaměstnanci dodavatelské společnosti předat poslední den lhůty


Stanoví smlouva jinou lhůtu odchylnou od zákona?


Smlouva může stanovit jinou lhůtu odchylnou od zákona, ale ta se může odchylovat pouze ve prospěch spotřebitele, což znamená, že může být jedině delší, nikdy kratší než čtrnáct dní



Další lhůta kdy odstoupit o které se moc neví - zahájení odběru


Kromě toho máte právo odstoupit od smlouvy ještě patnáct dní poté, co Vám byly zahájeny dodávky energií od nového dodavatele. O tomto právu se málo ví, protože ho zaručuje novela energetického zákona, která vstoupila v platnost teprve v lednu 2016. 


Chystá dodavatel změnu smluvních podmínek nebo zvýšení cen energie?


Pokud Váš dodavatel chystá změnu všeobecných smluvních podmínek, má povinnost Vás o tom dopředu informovat, a to nejpozději do třiceti dnů před plánovanou změnou. To se týká pochopitelně i zvýšení cen energií. Pokud tuto informaci předem nedostanete vůbec, můžete odstoupit od smlouvy až do tří měsíců od provedených změn. Pokud jste byli řádně informováni a nové podmínky se Vám nelíbí, můžete také bez sankce odstoupit, ale jen nejpozději desátý den před plánovanou účinností změněných podmínek. 



Odstoupení nebo výpověď?


Kromě všech těchto výše uvedených možností odstoupení od smlouvy, které nabývá účinnosti prakticky okamžitě doručením druhé smluvní straně, máte samozřejmě kdykoli právo jakoukoli smlouvu vypovědět, a to zasláním písemné výpovědi. S výpovědí ovšem zákon spojuje zpravidla tříměsíční výpovědní dobu před ukončením smluvního vztahu.  

Autor článku

Otázka Na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka Na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka Na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka Na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka Na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

Jste advokát?
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít