Pokud jste uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem elektrické energie nebo plynu do Vaší domácnosti a litujete toho, není ještě vše ztraceno. Právní řád Vám dává několik možností, co se s tím dá dělat. Pokud podepíšete smlouvu o dodávce energií mimo prostory obvykle určené k podnikání, tedy mimo provozovnu podnikatele, např. na ulici, v obchodním centru nebo mezi dveřmi Vašeho bytu, máte právo od takové smlouvy odstoupit do čtrnácti dnů bez udání důvodu.
Toto právo nám zaručuje nový občanský zákoník v § 1829: „Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů. … Nebyl-li spotřebitel poučen o právu odstoupit od smlouvy.…, může spotřebitel od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dnů“. Tady je třeba upozornit na skutečnost, že dodavatel energie má vždy povinnost Vás řádně informovat o právu na odstoupení od smlouvy, které máte. Pokud to neudělá, tj. pokud není tato informace pojata do textu smlouvy nebo obchodních podmínek, máte na odstoupení od smlouvy lhůtu celý rok a čtrnáct dní!
Další skutečnost, kterou je třeba uvést, je, že uvedená lhůta se počítá ode dne podepsání smlouvy. Protože jde o tzv. procesní lhůtu, postačí k platnému odstoupení, pokud jste v poslední den lhůty podali písemnou zásilku na poštu, nezáleží na tom, kdy byla doručena. Pokud předáváte písemné odstoupení od smlouvy osobně, pak je nutné jej oprávněnému zaměstnanci dodavatelské společnosti předat poslední den lhůty.
Smlouva může stanovit jinou lhůtu odchylnou od zákona, ale ta se může odchylovat pouze ve prospěch spotřebitele, což znamená, že může být jedině delší, nikdy kratší než čtrnáct dní!
Kromě toho máte právo odstoupit od smlouvy ještě patnáct dní poté, co Vám byly zahájeny dodávky energií od nového dodavatele. O tomto právu se málo ví, protože ho zaručuje novela energetického zákona, která vstoupila v platnost teprve v lednu 2016.
Pokud Váš dodavatel chystá změnu všeobecných smluvních podmínek, má povinnost Vás o tom dopředu informovat, a to nejpozději do třiceti dnů před plánovanou změnou. To se týká pochopitelně i zvýšení cen energií. Pokud tuto informaci předem nedostanete vůbec, můžete odstoupit od smlouvy až do tří měsíců od provedených změn. Pokud jste byli řádně informováni a nové podmínky se Vám nelíbí, můžete také bez sankce odstoupit, ale jen nejpozději desátý den před plánovanou účinností změněných podmínek.
Kromě všech těchto výše uvedených možností odstoupení od smlouvy, které nabývá účinnosti prakticky okamžitě doručením druhé smluvní straně, máte samozřejmě kdykoli právo jakoukoli smlouvu vypovědět, a to zasláním písemné výpovědi. S výpovědí ovšem zákon spojuje zpravidla tříměsíční výpovědní dobu před ukončením smluvního vztahu.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.