Jak je to s nástupem do nového zaměstnání po právní stránce?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak je to s nástupem do nového zaměstnání po právní stránce?
autor: Otázka na právníka, 9 Jan, 2018
Jak je to s nástupem do nového zaměstnání po právní stránce?

Možná jste si do nového roku 2018 dali předsevzetí změnit zaměstnání a my Vám z portálu „Otázka na právníka“ držíme palce, aby Vám to vyšlo podle Vašich představ a abyste se posunuli k lepšímu v porovnání s Vaším stávajícím zaměstnáním. Optimistický vývoj ekonomického růstu spolu s růstem průměrných mezd a nízkou mírou nezaměstnanosti nám k tomu nyní vytváří příznivé předpoklady. A jak je to s nástupem do nového zaměstnání po právní stránce? 

Nejčastěji budete s novým zaměstnavatelem uzavírat pracovní smlouvu, která podle zákoníku práce musí být písemná, pro právní jistotu obou stran smluvního vztahu ani nic jiného nepřipadá v úvahu i bez výslovného požadavku zákona. 

Pracovní smlouva, DPČ a DPP


Pracovní smlouvou vzniká pracovní poměr, což je nejčastější forma pracovně-právního vztahu vhodná pro hlavní zaměstnání na plný úvazek. Pro další vedlejší aktivity, brigády nebo přivýdělky např. při studiu nebo mateřské či rodičovské dovolené, jsou vhodné tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměrdohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce

Kdy vznikne pracovní poměr?


Pracovní smlouva je nutným předpokladem pro vznik pracovního poměru, ten ale po právní stránce vznikne až dnem, který pracovní smlouva určuje jako den nástupu do práce


Pracovní smlouvu můžete se zaměstnavatelem uzavřít v předstihu nebo až v den nástupu do práce, to nemá žádný vliv na Vaše právní postavení, snad kromě Vašeho dobrého pocitu z větší jistoty nového zaměstnání. 

Tři povinné náležitosti pracovní smlouvy


Zákoník práce vymezuje pouze tři povinné náležitosti pracovní smlouvy: 

den nástupu do práce, kdy vzniká pracovní poměr, 

druh vykonávané práce

místo výkonu práce. 

Obvyklé náležitosti pracovní smlouvy


Mezi obvyklé náležitosti, které běžně nalezneme v pracovních smlouvách, patří ustanovení o délce týdenní pracovní doby a její rozvržení do směn. V pracovní smlouvě se také může vymezit systém odměňování za případné přesčasové hodiny


Pokud jde o odměňování jako takové, sjednaná mzda se může uvést přímo do pracovní smlouvy nebo může být stanovena mimo ni tzv. mzdovým výměrem.

Ve veřejném sektoru se nejčastěji setkáte se zařazením do platového stupně dle náročnosti práce a třídy dle délky dosavadní praxe. Výši hrubého platu podle platových tabulek můžete snadno určit, protože je stanovena veřejně přístupným nařízením vlády.    

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít