Jak je nyní v ČR upravena možnost změny pohlaví?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak je nyní v ČR upravena možnost změny pohlaví?
autor: Otázka na právníka, 29 Oct, 2018
Jak je nyní v ČR upravena možnost změny pohlaví?

Evropský výbor pro sociální práva rozhodl, že ČR porušuje práva trans osob. Výbor rozhodl 11 hlasy proti 2, že podmíněním právního uznání genderové identity podstoupením sterilizace ČR porušuje čl. 11 odst. 1 Evropské sociální charty, který zaručuje právo na co nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví a právo na přístup ke zdravotní péči (rozhodnutí ze dne 15. 5. 2018 ve věci č. 117/2015 – Transgender Europe a ILGA-Europe proti ČR).  

Jak je nyní v ČR upravena možnost změny pohlaví? 


Podle ustanovení § 29 odst. 1 občanského zákoníku změna pohlaví člověka nastává „...chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů. Má se za to, že dnem změny pohlaví je den uvedený v potvrzení vydaném poskytovatelem zdravotních služeb.“ Změnu pohlaví transsexuálních pacientů pak podrobněji upravují ustanovení §§ 21 až 23 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. 

Transgender Europe a ILGA-Europe proti ČR


Řada trans osob nemá zájem nebo ze zdravotních důvodů dokonce nemohou lékařskou sterilizaci podstoupit. Tyto osoby nemají možnost dosáhnout uznání své genderové identity a změny údajů v příslušných dokladech. Požadavek na podstoupení sterilizace je tak v rozporu s pojmem lidské důstojnosti a nelze jej považovat za slučitelný s čl. 11 odst. 1 Charty. 

Jak bude na rozhodnutí reagovat ČR?


Do připomínkového řízení byla v červnu tohoto roku předložena novela výše uvedených právních předpisů upravujících změnu pohlaví. Novela má odstranit spornou podmínku sterilizace pro právní uznání změny pohlaví. Změna pohlaví bude trans osobám umožněna toliko na základě diagnózy poruchy genderové identity. V současnosti probíhá vypořádání připomínek k předloženému návrhu. 


Zdroj: Tiskové prohlášení Ministerstva spravedlnosti k rozhodnutí Evropského výboru pro sociální práva ve věci Transgender Europe a ILGA-Europe proti České republice. Ministerstvo spravedlnosti ČR [online]. © 2017 Ministerstvo spravedlnosti ČR, publ. 23. 10. 2018 [cit. 24. 10. 2018]. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít