Internetové stránky jako důkaz ve správním řízení ?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Internetové stránky jako důkaz ve správním řízení ?
autor: Otázka na právníka, 2 Feb, 2017
Internetové stránky jako důkaz ve správním řízení ?

Česká obchodní isnpekce uložila společnosti poskytující úvěry pokutu za to, že na internetových stránkách nemělě u nabídky úvěru uvedeny veškeré náležitosti, které stanovil zákon. Stěžejním důkazem v řízení se staly vytisknuté internetové stránky společnosti. Věc dospěla nejprve ke Krajskému soudu, kde se společnost proti uložené pokutě bránila a uspěla. Krajský soud konstatoval, že vytisknuté internetové stránky neodpovídají tomu, jak se zobrazují spotřebiteli zvažující žádost o poskytnutí úvěru. 

Vytištěnou internetovou stránku totiž nelze ztotožňovat s printscreenem internetových stránek


Při tisku je text deformován a dochází tak k nepřesnému zobrazení, tj. skutečnost, že zákonem vyžadované informace chyběly nebyla prokázána. ČOI se proti tomuto rozsudku bránila a celá věc dospěla až k Nejvyššímu správnímu soudu ČR. Tento ve svém rozhodnutí nejprve rekapituloval několik svých starších rozhodnutí, které se týkaly internetových stránek a jejich zachycení jako důkazu použitelného v průběhu správního řízení. V jednom z nich Nejvyšší soud konstatoval: 


„Pokud tedy správní orgán nezachytí stav internetové stránky, kterou vzal v potaz pro své rozhodování, ať již tiskem, nebo uložením na elektronický nosič dat, znemožní tak v podstatě správnímu soudu úkol vycházet při přezkumu rozhodnutí ze skutkového stavu, který tu byl v době rozhodování správního orgánu (§ 75 odst. 1 s. ř. s.). Není totiž žádná záruka, že informace na určité internetové stránce budou v okamžik soudního přezkumu odpovídat informacím, které na určité internetové stránce byly v okamžik správního rozhodnutí. “ 


Česká obchodní inspekce tak v tomto sporu neuspěla


Nejvyšší správní soud dále v daném případě zdůraznil, že vytištění intenetových stránek vede k deformaci textu, případně k vynechání některých částí, které na internetových stránkách jsou, a to nejenom textových, ale i grafických, přičemž tyto absentující části mohly odkazovat spotřebitele na jiné části internetových stránek, kde mohly být zákonem vyžadované informace obsaženy.  


Zdroj: Rozsudek Nejvyššího správního soudu ČR ze dne 24.8.2016, sp. zn.: 1 As 80/2016. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít