Internetové stránky jako důkaz ve správním řízení ?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Internetové stránky jako důkaz ve správním řízení ?
autor: Otázka na právníka, 2 Feb, 2017
Internetové stránky jako důkaz ve správním řízení ?

Česká obchodní isnpekce uložila společnosti poskytující úvěry pokutu za to, že na internetových stránkách nemělě u nabídky úvěru uvedeny veškeré náležitosti, které stanovil zákon. Stěžejním důkazem v řízení se staly vytisknuté internetové stránky společnosti. Věc dospěla nejprve ke Krajskému soudu, kde se společnost proti uložené pokutě bránila a uspěla. Krajský soud konstatoval, že vytisknuté internetové stránky neodpovídají tomu, jak se zobrazují spotřebiteli zvažující žádost o poskytnutí úvěru. 

Vytištěnou internetovou stránku totiž nelze ztotožňovat s printscreenem internetových stránek


Při tisku je text deformován a dochází tak k nepřesnému zobrazení, tj. skutečnost, že zákonem vyžadované informace chyběly nebyla prokázána. ČOI se proti tomuto rozsudku bránila a celá věc dospěla až k Nejvyššímu správnímu soudu ČR. Tento ve svém rozhodnutí nejprve rekapituloval několik svých starších rozhodnutí, které se týkaly internetových stránek a jejich zachycení jako důkazu použitelného v průběhu správního řízení. V jednom z nich Nejvyšší soud konstatoval: 


„Pokud tedy správní orgán nezachytí stav internetové stránky, kterou vzal v potaz pro své rozhodování, ať již tiskem, nebo uložením na elektronický nosič dat, znemožní tak v podstatě správnímu soudu úkol vycházet při přezkumu rozhodnutí ze skutkového stavu, který tu byl v době rozhodování správního orgánu (§ 75 odst. 1 s. ř. s.). Není totiž žádná záruka, že informace na určité internetové stránce budou v okamžik soudního přezkumu odpovídat informacím, které na určité internetové stránce byly v okamžik správního rozhodnutí. “ 


Česká obchodní inspekce tak v tomto sporu neuspěla


Nejvyšší správní soud dále v daném případě zdůraznil, že vytištění intenetových stránek vede k deformaci textu, případně k vynechání některých částí, které na internetových stránkách jsou, a to nejenom textových, ale i grafických, přičemž tyto absentující části mohly odkazovat spotřebitele na jiné části internetových stránek, kde mohly být zákonem vyžadované informace obsaženy.  


Zdroj: Rozsudek Nejvyššího správního soudu ČR ze dne 24.8.2016, sp. zn.: 1 As 80/2016. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

REGISTRACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít