Informace o počasí musí být bezplatně přístupné veřejnosti

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Informace o počasí musí být bezplatně přístupné veřejnosti
autor: Otázka na právníka, 12 Jul, 2018
Informace o počasí musí být bezplatně přístupné veřejnosti

Městský soud v Praze rozhodl rozsudkem ze dne 27. 6. 2018, sp. zn. 5 A 128/2015, o tom, že informace o počasí musí být bezplatně přístupné veřejnosti: „Pouze na základě podrobných informací o životním prostředí je veřejnost schopna poznat jeho stav, uvědomovat si v čase jeho proměny, přijmout odpovědnost za jeho kvalitu a činit kvalifikovaná rozhodnutí k jeho ochraně. 

Úplné informace o vývoji počasí, respektive z toho vyplývající informace o životním prostředí, musí být ze své podstaty přístupné na vyžádání bezplatně už jen proto, že přístup k jejich obsahu nemůže být závislý na finančních příjmech a sociálním statusu jednotlivce.“ 

Jak spor vznikl?


Novinář Jan Cibulka žádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím o poskytnutí údajů o denní průměrné teplotě a srážkách ve všech měřících stanicích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHÚ) za celou dobu, za níž má ústav tyto informace v elektronické podobě, ve strojově čitelném formátu. 

ČHÚ odmítl požadované údaje žadateli poskytnout.


J. Cibulka podal proti danému rozhodnutí ČHÚ odvolání k ministerstvu. Ministerstvo životního prostředí ČR zamítlo odvolání J. Cibulky. J. Cibulka se následně obrátil na Městský soud v Praze s žalobou. 

Jak se k věci postavil soud?


Soud zrušil rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR i rozhodnutí ČHÚ. Soud zároveň ČHÚ nařídil, aby do jednoho měsíce od právní moci rozsudku poskytnul žalobci požadované informace ve strojově čitelném formátu. Soud zdůraznil, že (str. 7, bod 36 rozsudku) „změny počasí, klimatické proměny, stav životního prostředí a jeho ochrana jsou nesporně tématy, která jsou vlastní nejen obyvatelům České republiky, ale i Evropy či světa vůbec. 


V České republice je právo na přístup k informacím o životním prostředí základním právem (čl. 35 odst. 2 Listiny). Přitom právo na informace je důležitým předpokladem pro to, aby se lidé také mohly domáhat svého práva na příznivé životní prostředí (čl. 35 odst. 1 Listiny).“ Ministerstvo se může proti rozhodnutí bránit kasační stížností. V takovém případě by se k věci vyjádřil Nejvyšší správní soud ČR. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít