Hromadná žaloba u soudu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Hromadná žaloba u soudu
autor: Otázka na právníka, 22 Oct, 2017
Hromadná žaloba u soudu

Ministerstvo spravedlnosti České republiky vypracovalo návrh zákona, který by do občanského soudního řízení přinesl možnost podávání tzv. hromadných žalob, která u nás dosud neexistuje, ale je běžná v jiných zemích, např. v USA.

Co je hromadná žaloba?


Hromadná žaloba znamená, že v případě velkého počtu poškozených, kteří mají stejný právní problém, je možné podat jednu žalobu, která bude obsahovat všechny jejich nároky. Soud je pak bude moci projednat najednou. Zní to logicky, přesto však bohužel nic takového u nás zatím nefunguje. 


Úspora nákladů 


Zavedení hromadných žalob by přineslo především úsporu nákladů na straně soudu i účastníků řízení. Stačil by jeden právní zástupce, jeden soudní poplatek, jedno vyhotovení rozsudku atd. Soudy by přestaly být zahlcené stovkami stejných žalob směřujících proti stejnému žalovanému. Jeden rozsudek by pak dopadl na všechny účastníky stejně a nehrozily by neodůvodněné rozdíly. Jednotliví žalobci pak se soudem komunikovali společně nebo i jednotlivě prostřednictvím zvoleného zástupce. Každý z nich by ale měl právo být před soudem slyšen. 

V neposlední řadě se dá uvažovat o zavedení určité motivace pro velké nadnárodní korporace, aby se chovaly více vstřícně k hodnotám společenské odpovědnosti, protože hrozba hromadné žaloby by je měla odradit od nevhodného chování vůči spotřebitelům nebo životnímu prostředí. 

Jako příklad, kde by se institut hromadné žaloby dal dobře využít, je možno uvést žaloby tisíců klientů bank proti bankovním poplatkům za vedení účtů na splácení hypotečního úvěru, nebo třeba žaloby poškozených vlastníků osobních automobilů, kde byl chybou výrobce nainstalován špatný software a jim vznikla škoda. Dalším příkladem mohou být poškození klienti cestovních kanceláří. 


Existuje zatím návrh 


Celý návrh je teprve na začátku legislativního procesu. Věcný záměr zákona byl nedávno předložen do mezirezortního připomínkového řízení a schválení návrhu zákona na jednání vlády a v Parlamentu by bylo reálné až v příštím volebním období. Hromadné žaloby figurují v předvolebních programech několika politických stran. Ty strany, které jsme do Parlamentu zvolili, budou pak mít reálnou šanci tento návrh zákona prosadit. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít