Existuje bezplatná právní pomoc nebo právní služba?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Existuje bezplatná právní pomoc nebo právní služba?
autor: Otázka na právníka, 12 Jul, 2018
Existuje bezplatná právní pomoc nebo právní služba?

Bezplatná právní pomoc je pouze pro lidi v hmotné nouzi. Na bezplatnou právní pomoc nemá nárok každý, žadatel musí splnit poměrně přísné zákonné podmínky. Internetové právní poradny slouží k usnadnění přístupu k advokátům a k prezentaci advokátů, aby mohli dát veřejnosti vědět, na které právní oblasti se specializují a jakým způsobem mohou pomoci. Nejedná se tedy o poskytování právních služeb zdarma.

Kdy může být právní pomoc bezplatná? 


Od 1. července 2018 vzešla v účinnost novela zákona o advokacii rozšiřující bezplatnou právní pomoc. V souvislosti s novelou považujeme za nutné upřesnit, kdy lze bezplatnou právní pomoc očekávat. 

Platí se i za žádost!


O pomoc lze žádat pomocí formulářů, které jsou obsahem vyhlášky č. 120/2018 Sb., o stanovení formulářů žádosti o určení advokáta a formuláře podnětu k poskytnutí jednorázové právní porady. Žadatel je spolu s podáním žádosti povinen uhradit České advokátní komoře poplatek ve výši 100 Kč

Tento poplatek nemusí hradit cizinci umístění v zařízení pro zajištění cizinců, držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P, osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi, osoby mladší 15 let a další (§ 18a zákona o advokacii). 

Podmínky bezplatné právní pomoci


1. Příjem

Žadatel o bezplatnou právní pomoc musí splnit několik podmínek zahrnující především příjmové a majetkové poměry. Průměrný měsíční příjem za období 6 kalendářních měsíců předcházejících podání žádosti nesmí přesáhnout trojnásobek životního minima jednotlivce nebo osob s ním společně posuzovaných (např. manželka milionáře, která v posledních 6 měsících nepracovala a tedy neměla žádné příjmy, nemůže žádat o bezplatnou právní pomoc). 


Ve výjimečných případech lze podmínky kladené na průměrný měsíční příjem prominout. Doklady o výši příjmů žadatele a společně posuzovaných osob, musí být přiloženy k žádosti. 


2. Délka právní porady

Délka právní porady je minimálně 30 minut a maximálně 120 minut za každý kalendářní rok. Dle advokátního tarifu je odměna advokáta za právní poradu poskytnutou podle § 18a zákona o advokacii za každou i jen započatou půlhodinu 150 Kč.


Rady zdarma na online právních poradnách?


Na internetu i tak však můžeme často narazit na tzv. „bezplatné právní poradny“ apod. Rozumně smýšlející člověk však ví, že zadarmo ani kuře nehrabe. Na internetových bezplatných právních poradnách se sice můžeme dočkat rad od opravdových kvalitních právníků a i advokátů, jedná se však zpravidla o rady velmi obecné, které nás spíše navedou, zda je nutné se obrátit na advokáta či nikoliv a zda budeme právní službu potřebovat.  Dále je třeba rozlišovat slova „bezplatná právní“ a „bezplatná advokátní“. Radí mi právník (tzn. někdo kdo právo vystudoval ale nemusí být zároveň advokát, nebo radí mi advokát - tzn. člen advokátní komory?).  


Internetové online právní poradny slouží také k prezentaci advokátů, aby mohli dát veřejnosti vědět, na které právní oblasti se specializují a jakým způsobem mohou pomoci a nebo usnadňují proces komunikace mezi klienty a advokáty. 


Právní služby jsou placené jako každé jiné služby


Závěrem článku tedy shrnuji, že právní služby jsou placené jako každé jiné a pouze ze zákonem stanovených případů lze výjimečně očekávat bezplatnou právní pomoc poskytnutou advokátem. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít