EVROPSKÁ UNIE SE SNAŽÍ O VĚTŠÍ PŘEHLEDNOST A BEZPEČNOST PLATEB

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek EVROPSKÁ UNIE SE SNAŽÍ O VĚTŠÍ PŘEHLEDNOST A BEZPEČNOST PLATEB
autor: Otázka na právníka, 1 Aug, 2017
EVROPSKÁ UNIE SE SNAŽÍ O VĚTŠÍ PŘEHLEDNOST A BEZPEČNOST PLATEB

Legislativním procesem v současnosti prochází zákon, který má nově upravovat platební styk na českém bankovním trhu. Nejedná se pouze o novelizaci, ale o celý nový zákon. Tato změna je vynucena novou evropskou směrnicí o platebních službách, která ukládá členským státům transponovat evropská pravidla do svých národních právních řádů ve lhůtě do dvou let.

Účinnost nového zákona o platebním styku je plánována na leden 2018


Aby byla splněna povinnost předepsaná evropským právem. Bude to napínavé, zda se legislativní proces stihne dokončit ještě před volbami, neboť návrh zákona musí ještě v září či říjnu projít třetím čtením v Poslanecké sněmovně. Pokud by nebyl schválen, spadne pod stůl a bude nutné, aby se celý legislativní proces po volbách rozběhl znovu. Přijetí návrhu ve lhůtě do ledna 2018 by bylo zřejmě nereálné. Pak by Česká republika byla ohrožená sankcemi za neplnění povinností z evropského práva, které může členským státům ukládat Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, a to na odůvodněný návrh Evropské komise. 


Jaké jsou nejvýznamnější změny, které má nový zákon přinést? 


Především se mají zjednodušit pravidla pro platbu kartou. Obchodníkům bude zakázáno používat dosud oblíbenou praktiku přirážek k cenám a zvláštních poplatků za to, že umožní zákazníkovi zaplatit kartou. Cena např. za letenky, jízdenky pojištění nebo jiné služby bude naprosto stejná, ať zaplatíte hotově nebo kartou. Platby kartou jsou v Čechách velmi rozšířené, zatímco před pěti lety byly uskutečněny transakce za 269 miliard Kč, v roce 2016 už to bylo 478 miliard. Větší ochrana klientů bank - odpovědnost bude klient nést jen do částky 50 EUR


Nový zákon zajistí také větší ochranu klientů bank, pokud dojde ke ztrátě či krádeži platební karty nebo jinému zneužití identity jejího držitele. Klient ponese riziko zneužití jen do částky 50 EUR, a to pouze do okamžiku, kdy dojde k nahlášení ztráty karty bance. Od této chvíle pak banka odpovídá za celou způsobenou škodu bez spoluúčasti klienta. Je třeba upozornit, že klient nesmí tuto možnost zneužít nebo se dopustit nedbalosti, např. mít kód PIN napsaný na papírku v pouzdře přímo u platební karty.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít