Dle ombudsmanky musí obce vymáhat bagatelní pohledávky samy

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Dle ombudsmanky musí obce vymáhat bagatelní pohledávky samy
autor: Otázka na právníka, 24 Sep, 2018
Dle ombudsmanky musí obce vymáhat bagatelní pohledávky samy

Ombudsmanka řešila žádost o prošetření postupu statutárního města, které po stěžovateli vymáhalo pokutu ve výši 1.000 Kč prostřednictvím exekutora. 

Dle ombudsmanky musí obce vymáhat bagatelní pohledávky samy


Ombudsmanka řešila žádost o prošetření postupu statutárního města, které po stěžovateli vymáhalo pokutu ve výši 1.000 Kč prostřednictvím exekutora. Dle veřejné ochránkyně práv musí obce vymáhat bagatelní pohledávky samy a nenavyšovat zbytečně dluh o náklady soudního exekutora.


Závěr šetření ombudsmanky?


Ve věci, kterou ombudsmanka řešila celkové náklady exekuce dosáhly částky téměř 4.600 Kč.

Město pochybilo, jelikož nezvolilo takový způsob vymáhání, aby výše nákladů exekuce nebyla ve zjevném nepoměru k výši nedoplatku (1.000 Kč).

Veřejná ochránkyně práv dospěla k závěru, že “Minimálně v případech, kdy obec předá vymáhání bagatelní pohledávky nepřesahující částku 1 000 Kč exekutorovi, aniž by se ji pokusila sama vymoci alespoň prostřednictvím srážek ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu, dopustí se vždy nezákonného zásahu. V takových případech jsou totiž náklady dlužníka spojené s vymáháním ve zjevném nepoměru k výši nedoplatku.”

Ombudsmanka zároveň upozorňuje, že “se v žádném případě nejedná o konečnou hranici částky, u níž již nebude možné hovořit o zjevném nepoměru exekučních nákladů a vymáhaného nedoplatku.”


Jaký postup má obec zvolit?


Obec se má pokusit vyzvat dlužníka ještě před zahájením exekuce k uhrazení pohledávky předexekuční výzvou (až na odůvodněné výjimky). Pokud nedojde k dobrovolnému uhrazení, tak se obecní úřady mají pokusit vymoci pohledávky samy v daňové exekuci alespoň prostřednictvím srážek ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu. V případě nedoplatků v rámci tzv. dělené správy mohou obecní úřady předat vymáhání příslušnému celnímu úřadu.


Zdroj:

Obce musí bagatelní pohledávky vymáhat samy a nenavyšovat zbytečně dluh o náklady soudního exekutora. Veřejná ochránkyně práv [online]. © Kancelář veřejného ochránce práv, publ. 31. 8. 2018 [cit. 8. 9. 2018]. 


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít