Správní orgán má povinnost vyřizovat věci bez zbytečných průtahů. Co dělat, když je správní orgán nečinný? Správní orgán má povinnost vyřizovat věci bez zbytečných průtahů. Někdy se však stane, že správní orgán je ve věci nečinný. Jak může v takové chvíli účastník řízení postupovat? Kromě toho, že může zkusit u rozhodujícího orgánu zjistit, v čem je problém, tak může na tuto skutečnost upozornit orgán nadřízený.
Pokud správní orgán nevydá rozhodnutí ve věci v zákonné lhůtě, nadřízený správní orgán učiní z moci úřední opatření proti nečinnosti, a to jakmile se o tom dozví (musí tedy jednat i pokud se sám dozví o nečinnosti, nemusí čekat na žádost účastníka řízení).
Opatření proti nečinnosti učiní nadřízený správní orgán, i pokud správní orgán nezahájí řízení ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech odůvodňujících zahájení řízení z moci úřední.
Nadřízený správní orgán může:
- přikázat nečinnému správnímu orgánu, aby ve stanovené lhůtě učinil potřebná opatření ke zjednání nápravy nebo vydal rozhodnutí
- usnesením převzít věc a rozhodnout namísto nečinného správního orgánu
- usnesením pověřit jiný správní orgán ve svém správním obvodu vedením řízení, nebo
- usnesením přiměřeně prodloužit zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí, lze-li důvodně předpokládat, že správní orgán v prodloužené lhůtě vydá rozhodnutí ve věci, a je-li takový postup pro účastníky výhodnější
Účastník řízení může podat žalobu, a to do 1 roku ode dne, kdy ve věci, v níž se domáhá ochrany, marně proběhla lhůta stanovená zvláštním zákonem pro vydání rozhodnutí nebo osvědčení, a není-li taková lhůta stanovena, ode dne, kdy byl vůči správnímu orgánu nebo správním orgánem proti němu učiněn poslední úkon.
Soud může uložit správnímu orgánu povinnost vydat rozhodnutí ve věci samé nebo osvědčení.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.