Veřejná ochránkyně práv seznámila poslance ve své pravidelné zprávě se svou činností ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 a upozornila je na některá zajímavá šetření a poznatky, ke kterým dospěla. V minulém roce obdržela veřejná ochránkyně práv 1.888 podnětů a uskutečnila 12 systematických návštěv míst, kde jsou lidé omezeni na svobodě. Čeho se podněty týkaly?
Nejvíc podnětů z těch, které veřejná ochránkyně práv obdržela za poslední kvartál roku 2018, se týkalo vězeňství (119 z celkových 1.888 podnětů).
Druhou nejpočetnější skupinou byly stížnosti týkající se důchodů (s počtem 111), třetí pak podněty týkající se dávek pomoci v hmotné nouzi (86).
V 64 případech se v podnětech určených ombudsmanke objevila i námitka nerovného zacházení.
Veřejná ochránkyně práv poslance ve své zprávě speciálně upozorňuje např. na problematiku tzv. šmejdů po telefonu, tedy nekalé obchodní praktiky při telemarketingových aktivitách, příp. vyzdvihuje, že se podařilo upravit postup justiční stráže při kontrolách při vstupu do soudních budov ve vztahu k lidem se zdravotním postižením, kteří využívají kompenzační pomůcku (Důvodem byl případ ženy se sluchovým postižením, které při kontrole pomocí rentgenu justiční stráž znehodnotila sluchadlo.).
Veřejná ochránkyně práv zároveň informovala Poslaneckou sněmovnu o 2 legislativních doporučeních, která adresovala vládě:
- dálkové nahlížení do spisů formou poskytnutí a zaslání kopie pro účastníky správních řízení a
- zavedení povinnosti správních orgánů poučit o možnosti podat proti jejich rozhodnutí správní žalobu.
Zdroje: Zpráva pro Poslaneckou sněmovnu o činnosti ve 4. čtvrtletí. VOP [online] © Kancelář veřejného ochránce práv, publ. 6. 2. 2019 [cit. 7. 2. 2019].
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.