Chcete nadobudnout vlastnické právo vydržením?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Chcete nadobudnout vlastnické právo vydržením?
autor: Otázka na právníka, 27 Mar, 2017
Chcete nadobudnout vlastnické právo vydržením?

Víte, že se lze stát vlastníkem dané věci i jinak než uzavřením smlouvy? Jedním z případů, kdy lze nabýt vlastnické právo k věci je vydržení. Člověk může vydržet věc, pokud ji tzv. „drží“ po určitou dobu.

Jak dlouho musíte věc "držet"?


Tato doba je zákonem stanovena jako 3 letá u movitých věcí a jako 10 letá u nemovitých věcí. Ovšem nestačí věc pouze fakticky držet neboli mít u sebe, je třeba, aby člověk splnil i další podmínky, aby se takto stal vlastníkem dané věci. 


Jaké jsou další podmínky?


Další podmínkou je tzv. řádnost držby, to znamená, že je držba založena na platném právním důvodu. Tento právní důvod je dán ve třech případech. 

-Prvním důvodem je pokud člověk drží věc, aniž by rušil držbu někoho jiného, jedná se o případy, kdy např. nalezne věc opuštěnou. 

- Dalším důvodem je skutečnost, že člověk věc drží na základě smlouvy s předchozím držitelem. 

- A posledním důvodem je rozhodnutí veřejné moci, které držbu člověku přiznává


Následuje podmínka poctivosti držby. Vydržet věc totiž může pouze poctivý držitel. Jedná se o člověka, který je o své držbě z přesvědčivých důvodů naprosto přesvědčen a je si jist tím, že mu držba náleží (např. z výše uvedených důvodů). Pokud by člověk vykonával držbu nepoctivě, např. by věděl, že věc není jeho a že patří někomu jinému, který ji neustále hledá, docházelo by k držbě nepoctivé a takovýto člověk by nikdy nemohl nabýt vlastnické právo vydržením. 


Poslední podmínkou je držba pravá, kdy se člověk nesmí tzv. vloudit do držby lstí či potajmu. Tato podmínka pamatuje na možnosti, kdy by se člověk snažil od jiného věc vymámit, aby s ní posléze nakládal jako s věcí vlastní. 



Splňujete výše uvedená kritéria?


Pokud držitel splňuje výše uvedená kritéria, náleží mu ochrana jeho držby, kdy si sám může zpět k držbě dopomoci, pokud mu ji kdokoli ruší a také mu svědčí žaloba z rušené držby, kterou může člověk uplatňovat před soudem, kdy postačí pouze prokázat, že danou držbu člověk měl a následně mu byla rušena či odňata někým jiným. Následně může po výše uvedené době držitel vlastnické právo k věci vydržet. Pokud držitel toto své právo získal od předchůdce, který také vykonával držbu nad věcí a byl poctivým a pravým držitelem, může si započíst uplynulou dobu držby ke svojí, aby vydržení nastalo dříve. 


A kdy vydržet vlastnické právo nejde?


Závěrem je dobré poznamenat, že nelze vydržet vlastnické právo k věci mezi zákonným zástupcem a zastoupeným (např. rodič a dítě). A také, že vydržecí doba neběží mezi manžely do doby, dokud jejich manželství trvá.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít