Cestovní kancelář vs. cestovní agentura

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Cestovní kancelář vs. cestovní agentura
autor: Otázka na právníka, 13 Feb, 2018
Cestovní kancelář vs. cestovní agentura

Víte jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou? Základním rozdílem je ten, že cestovní kancelář zájezdy pořádá a může je i prodávat spotřebitelům. Cestovní agentury nemohou zájezdy pořádat a prodávat, mohou je jenom zprostředkovávat (nesmí však zprostředkovávat prodej zájezdu pro subjekt, který není cestovní kanceláří).

Co spadá pod pojem "zájezd"?


Zájezdem se rozumí "...soubor služeb cestovního ruchu prodávaný za souhrnnou cenu, pokud je uspořádán na dobu delší než 24 hodiny nebo zahrnuje-li přenocování a obsahuje-li alespoň dvě z těchto plnění: 

a) ubytování, 

b) dopravu, 

c) jinou službu cestovního ruchu, která není doplňkem dopravy nebo ubytování a tvoří významnou část souboru nabízených služeb.“ Za určitých okolností může pod „zájezd“ spadat i fakultativní výlet zakoupený až v místě zájezdu. Zájezdem mohou být i služební cesty nebo konference. 

A jaké jsou další rozdíly mezi cestovní kanceláří a agenturou?


cestovní kancelář může být provozována jenom jako koncesovaná živnost vs. cestovní agentura je provozována jako ohlašovací živnost volná

• za nejdůležitější povinnost cestovní kanceláře, kterou cestovní agentura nemá, lze označit povinnost sjednat pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře nebo bankovní záruku

cestovní agentuře byla u zájezdů nabízených přes internet uložena povinnost uvést cestovní kancelář, která zájezd organizuje, a to zřetelně na stejné úrovni internetové stránky jako podstatné informace o zájezdu, 

odpovědnostní nároky (právo na náhradu škody, právo na náhradu za ztrátu radosti z dovolené, právo na odškodnění za zásah do osobnostních práv) z cestovní smlouvy je nutné uplatnit u cestovní kanceláře, která zájezd pořádá. Nikoliv u zprostředkující cestovní agentury. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít