Představenstvo České advokátní komory dne 9. 4. 2019 projednalo a odsouhlasilo výkladové stanovisko k poskytování právních služeb online. Poskytování právních služeb prostřednictvím on-line platforem je totiž výzvou vyvolávající řadu diskuzí. Stanovisko ČAK sestává z 11 doporučení/pravidel.
Právní služba se považuje za poskytovanou online, pokud jsou prostřednictvím online platformy sdělovány právní informace, jejím prostřednictvím probíhá komunikace mezi advokátem a klientem a pokud je jejím prostřednictvím právní služba i účtována.
Osoba, která technicky a administrativně provozuje online platformu, na které se nabízí právní služba, nemusí být advokátem. Poskytovatel právní služby prostřednictvím online platformy však již advokátem být musí.
Pokud poskytovatel právní služby není advokátem (nebo v zákonem stanovené míře příslušníkem jiné právní profese, např. exekutorem nebo notářem), jedná se o činnost nedovolenou a nezákonnou.
Pravidla, kterými se advokát musí řídit
Advokát není nijak omezen v používání online platforem při poskytování právních služeb, pokud dodržuje zákony a právní předpisy. Advokát poskytující právní služby on-line musí vyžadovat ověření totožnosti klienta přiměřeným způsobem, a to před poskytnutím právní služby (způsob přiměřené identifikace je zcela na advokátovi).
Klient požadující právní služby prostřednictvím online platformy, musí prokazatelně dostat správnou informaci o advokátovi poskytujícím danou službu (včetně ceny), a to před tím, než je služba poskytnuta. Pokud je využíván k interaktivní komunikaci s klientem počítačový algoritmus (např. tzv. chat-bot), musí být zřejmé, že klient komunikuje s počítačovým programem.
Advokát poskytující právní poradenství online, by měl svým klientům zajistit odpovídající online uživatelskou podporu (online chat, help desk…).
Zdroj: www.cak.cz
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.