Česká advokátní komora přijala stanovisko k poskytování právních služeb on-line

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Česká advokátní komora přijala stanovisko k poskytování právních služeb on-line
autor: Otázka na právníka, 10 May, 2019
Česká advokátní komora přijala stanovisko k poskytování právních služeb on-line

Představenstvo České advokátní komory dne 9. 4. 2019 projednalo a odsouhlasilo výkladové stanovisko k poskytování právních služeb online. Poskytování právních služeb prostřednictvím on-line platforem je totiž výzvou vyvolávající řadu diskuzí. Stanovisko ČAK sestává z 11 doporučení/pravidel.

Právní služba poskytovaná online


Právní služba se považuje za poskytovanou online, pokud jsou prostřednictvím online platformy sdělovány právní informace, jejím prostřednictvím probíhá komunikace mezi advokátem a klientem a pokud je jejím prostřednictvím právní služba i účtována. 

Osoba, která technicky a administrativně provozuje online platformu, na které se nabízí právní služba, nemusí být advokátem. Poskytovatel právní služby prostřednictvím online platformy však již advokátem být musí. 

Pokud poskytovatel právní služby není advokátem (nebo v zákonem stanovené míře příslušníkem jiné právní profese, např. exekutorem nebo notářem), jedná se o činnost nedovolenou a nezákonnou. 


Pravidla, kterými se advokát musí řídit


Advokát není nijak omezen v používání online platforem při poskytování právních služeb, pokud dodržuje zákony a právní předpisy. Advokát poskytující právní služby on-line musí vyžadovat ověření totožnosti klienta přiměřeným způsobem, a to před poskytnutím právní služby (způsob přiměřené identifikace je zcela na advokátovi). 

Klient požadující právní služby prostřednictvím online platformy, musí prokazatelně dostat správnou informaci o advokátovi poskytujícím danou službu (včetně ceny), a to před tím, než je služba poskytnuta. Pokud je využíván k interaktivní komunikaci s klientem počítačový algoritmus (např. tzv. chat-bot), musí být zřejmé, že klient komunikuje s počítačovým programem. 

Advokát poskytující právní poradenství online, by měl svým klientům zajistit odpovídající online uživatelskou podporu (online chat, help desk…). 


Zdroj: www.cak.cz 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Otázka na právníka získala 4. místo v soutěži Pro Bono & CSR 2016

Začátkem listopadu 2016 byly vydavatelstvím Economia vyhlášeny výsledky právnického ocenění Pro…
Otázka na právníka, 16 Nov, 2016

Právník, advokát, mediátor – kdo je kdo?

V právnických profesích je někdy opravdu složité se vyznat, proto si ujasněme, kdo je kdo z trojice…
Otázka na právníka, 5 Jan, 2017

Jak a kde získat právní pomoc zdarma?

Často se ptáte, jestli se dá pořídit právník - advokát, nebo právní služba zdarma. Pokud se…
Otázka na právníka, 15 Nov, 2017

Advokátní tajemství

„Advokátní tajemství“ neboli povinnost mlčenlivosti advokátů je jednou ze základních povinností…
Otázka na právníka, 4 Sep, 2018

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít