Novela trestního zákoníka chce zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Novela trestního zákoníka chce zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz
autor: Otázka na právníka, 11 Sep, 2017
Novela trestního zákoníka chce zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz

Ministerstvo spravedlnosti vypracovalo novelu trestního zákoníku, která má za cíl zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz, což představuje mezinárodní závazek České republiky, zakotvený hned v několika mezinárodních smlouvách. Připomínáme, že Česká republika dodržuje mezinárodní závazky už podle zásad zdůrazněných v základních ustanoveních Ústavy. Jaké hlavní změny budeme moci už zanedlouho nalézt v trestním zákoníku? 

Zruší se trestný čin podílnictví


To ovšem neznamená, že by se úplně zrušil, jeho skutková podstata ale bude obsažena do trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, který je možné spáchat úmyslně, ale i z nedbalosti. Jinými slovy - všechny typy trestného jednání, které vymezují různé mezinárodní úmluvy jako praní špinavých peněz, budou nově pojaty do jediné skutkové podstaty. U úmyslné legalizace výnosů z trestné činnosti se navíc jako zpřísnění zavádí trestnost její přípravy. Praktický dopad to bude mít ten, že jednotná a přehlednější úprava zajistí shodný trestní postih ve více státech a jednodušší mezinárodní spolupráci orgánů činných v trestním řízení. Jedná se totiž většinou o přeshraniční kriminalitu ve velkém rozsahu. V českém právu se pak zajistí plynulejší návaznost na zákon proti praní špinavých peněz a průkaznější statistické sledování. V zákoníku se nově objeví definice výnosu z trestné činnosti a nástroje trestné činnosti


Za účelem zpřesnění a zpřehlednění struktury zákonného textu se nově v zákoníku objeví definice výnosu z trestné činnosti a nástroje trestné činnosti. Ta se propojí s dalšími ustanoveními, které o výnosech a nástrojích trestné činnosti hovoří v různých dalších souvislostech – např. zabrání věci, propadnutí věci, nepřekažení trestného činu atd. Korupce bude stíhána přísněji. 


Bude se trestat i nepřímá korupce, změní se úpravy dalších činů a zavedou se nové


Skutkové podstaty podplacení a nepřímého úplatkářství se mění v tom smyslu, že výslovně bude uvedeno: „kdo sám nebo prostřednictvím jiného…“ To znamená trestání i nepřímé korupce a zprostředkovatelů nabídek korupčního plnění. Mění se také úprava trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, křivého obvinění, křivého tlumočení atd. navíc se zavádí se nová skutková podstata trestného činu maření spravedlnosti, která spočívá v předložení padělaného nebo pozměněného důkazu v soudním řízení. 


Trestní řízení si vyžaduje modernizaci kvůli digitalizaci finančních transakcí


Trestní řízení si za účelem zachování efektivity vyžaduje určitou modernizaci s ohledem na postupující digitalizaci finančních transakcí, které tvoří korupční jednání. Proto se navrhuje oprávnění orgánů činných v trestním řízení uložit příkaz k urychlenému uchování dat uložených v počítačovém systému nebo na nosiči informací, a to právě pro účely trestního řízení. Tedy nařídit, aby se počítačová data uchovala v nezměněné podobě, aby se nesmazala, aby k nim určité osoby neměly přístup a aby se nikdo nedozvěděl, že byl vydán takovýto příkaz. Příkaz bude obsahovat vymezení dotčených dat a příslušnou přiměřenou dobu, která nesmí být delší než 90 dní. Tento příkaz se určitě dotkne bank a různých platebních institucí, které budou povinny uchovávat informace o uskutečněných transakcích. Lze očekávat, že výše nastíněná vylepšení trestního práva budou skutečně mít dopad na snížení výskytu korupčních trestných činů.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít