Novela trestního zákoníka chce zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Novela trestního zákoníka chce zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz
autor: Otázka na právníka, 11 Sep, 2017
Novela trestního zákoníka chce zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz

Ministerstvo spravedlnosti vypracovalo novelu trestního zákoníku, která má za cíl zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz, což představuje mezinárodní závazek České republiky, zakotvený hned v několika mezinárodních smlouvách. Připomínáme, že Česká republika dodržuje mezinárodní závazky už podle zásad zdůrazněných v základních ustanoveních Ústavy. Jaké hlavní změny budeme moci už zanedlouho nalézt v trestním zákoníku? 

Zruší se trestný čin podílnictví


To ovšem neznamená, že by se úplně zrušil, jeho skutková podstata ale bude obsažena do trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, který je možné spáchat úmyslně, ale i z nedbalosti. Jinými slovy - všechny typy trestného jednání, které vymezují různé mezinárodní úmluvy jako praní špinavých peněz, budou nově pojaty do jediné skutkové podstaty. U úmyslné legalizace výnosů z trestné činnosti se navíc jako zpřísnění zavádí trestnost její přípravy. Praktický dopad to bude mít ten, že jednotná a přehlednější úprava zajistí shodný trestní postih ve více státech a jednodušší mezinárodní spolupráci orgánů činných v trestním řízení. Jedná se totiž většinou o přeshraniční kriminalitu ve velkém rozsahu. V českém právu se pak zajistí plynulejší návaznost na zákon proti praní špinavých peněz a průkaznější statistické sledování. V zákoníku se nově objeví definice výnosu z trestné činnosti a nástroje trestné činnosti


Za účelem zpřesnění a zpřehlednění struktury zákonného textu se nově v zákoníku objeví definice výnosu z trestné činnosti a nástroje trestné činnosti. Ta se propojí s dalšími ustanoveními, které o výnosech a nástrojích trestné činnosti hovoří v různých dalších souvislostech – např. zabrání věci, propadnutí věci, nepřekažení trestného činu atd. Korupce bude stíhána přísněji. 


Bude se trestat i nepřímá korupce, změní se úpravy dalších činů a zavedou se nové


Skutkové podstaty podplacení a nepřímého úplatkářství se mění v tom smyslu, že výslovně bude uvedeno: „kdo sám nebo prostřednictvím jiného…“ To znamená trestání i nepřímé korupce a zprostředkovatelů nabídek korupčního plnění. Mění se také úprava trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, křivého obvinění, křivého tlumočení atd. navíc se zavádí se nová skutková podstata trestného činu maření spravedlnosti, která spočívá v předložení padělaného nebo pozměněného důkazu v soudním řízení. 


Trestní řízení si vyžaduje modernizaci kvůli digitalizaci finančních transakcí


Trestní řízení si za účelem zachování efektivity vyžaduje určitou modernizaci s ohledem na postupující digitalizaci finančních transakcí, které tvoří korupční jednání. Proto se navrhuje oprávnění orgánů činných v trestním řízení uložit příkaz k urychlenému uchování dat uložených v počítačovém systému nebo na nosiči informací, a to právě pro účely trestního řízení. Tedy nařídit, aby se počítačová data uchovala v nezměněné podobě, aby se nesmazala, aby k nim určité osoby neměly přístup a aby se nikdo nedozvěděl, že byl vydán takovýto příkaz. Příkaz bude obsahovat vymezení dotčených dat a příslušnou přiměřenou dobu, která nesmí být delší než 90 dní. Tento příkaz se určitě dotkne bank a různých platebních institucí, které budou povinny uchovávat informace o uskutečněných transakcích. Lze očekávat, že výše nastíněná vylepšení trestního práva budou skutečně mít dopad na snížení výskytu korupčních trestných činů.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít