Ministerstvo spravedlnosti vypracovalo novelu trestního zákoníku, která má za cíl zefektivnit boj proti korupci a praní špinavých peněz, což představuje mezinárodní závazek České republiky, zakotvený hned v několika mezinárodních smlouvách. Připomínáme, že Česká republika dodržuje mezinárodní závazky už podle zásad zdůrazněných v základních ustanoveních Ústavy. Jaké hlavní změny budeme moci už zanedlouho nalézt v trestním zákoníku?
To ovšem neznamená, že by se úplně zrušil, jeho skutková podstata ale bude obsažena do trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, který je možné spáchat úmyslně, ale i z nedbalosti. Jinými slovy - všechny typy trestného jednání, které vymezují různé mezinárodní úmluvy jako praní špinavých peněz, budou nově pojaty do jediné skutkové podstaty. U úmyslné legalizace výnosů z trestné činnosti se navíc jako zpřísnění zavádí trestnost její přípravy. Praktický dopad to bude mít ten, že jednotná a přehlednější úprava zajistí shodný trestní postih ve více státech a jednodušší mezinárodní spolupráci orgánů činných v trestním řízení. Jedná se totiž většinou o přeshraniční kriminalitu ve velkém rozsahu. V českém právu se pak zajistí plynulejší návaznost na zákon proti praní špinavých peněz a průkaznější statistické sledování.
Za účelem zpřesnění a zpřehlednění struktury zákonného textu se nově v zákoníku objeví definice výnosu z trestné činnosti a nástroje trestné činnosti. Ta se propojí s dalšími ustanoveními, které o výnosech a nástrojích trestné činnosti hovoří v různých dalších souvislostech – např. zabrání věci, propadnutí věci, nepřekažení trestného činu atd. Korupce bude stíhána přísněji.
Skutkové podstaty podplacení a nepřímého úplatkářství se mění v tom smyslu, že výslovně bude uvedeno: „kdo sám nebo prostřednictvím jiného…“ To znamená trestání i nepřímé korupce a zprostředkovatelů nabídek korupčního plnění. Mění se také úprava trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, křivého obvinění, křivého tlumočení atd. navíc se zavádí se nová skutková podstata trestného činu maření spravedlnosti, která spočívá v předložení padělaného nebo pozměněného důkazu v soudním řízení.
Trestní řízení si za účelem zachování efektivity vyžaduje určitou modernizaci s ohledem na postupující digitalizaci finančních transakcí, které tvoří korupční jednání. Proto se navrhuje oprávnění orgánů činných v trestním řízení uložit příkaz k urychlenému uchování dat uložených v počítačovém systému nebo na nosiči informací, a to právě pro účely trestního řízení. Tedy nařídit, aby se počítačová data uchovala v nezměněné podobě, aby se nesmazala, aby k nim určité osoby neměly přístup a aby se nikdo nedozvěděl, že byl vydán takovýto příkaz. Příkaz bude obsahovat vymezení dotčených dat a příslušnou přiměřenou dobu, která nesmí být delší než 90 dní. Tento příkaz se určitě dotkne bank a různých platebních institucí, které budou povinny uchovávat informace o uskutečněných transakcích. Lze očekávat, že výše nastíněná vylepšení trestního práva budou skutečně mít dopad na snížení výskytu korupčních trestných činů.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.