Bezdůvodné obohacení

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Bezdůvodné obohacení
autor: Otázka na právníka, 14 Aug, 2018
Bezdůvodné obohacení

Kdo se bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat to, oč se obohatil. Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám. Příkladem bezdůvodného obohacení může např. být, když vám někdo zašle omylem peníze na účet nebo když vám prodavačka v obchodě vrátí víc peněz, než kolik by správně měla. 

Co není bezdůvodným obohacením?


Bezdůvodným obohacením není přijetí plnění na nežalovatelný dluh (např. přijetí plnění ze hry či sázky uzavřené mezi fyzickými osobami), přijetí plnění na promlčený dluh, přijetí plnění od osoby, která k poskytnutí plnění nebyla povinna (např. poskytnutí spropitného v restauraci), přijetí plnění na dluh neplatný pouze pro nedostatek formy. 

Promlčení práva na vydání bezdůvodného obohacení


Právo se promlčí, pokud nebylo v zákonem stanovené lhůtě vykonáno. U práva na vydání bezdůvodného obohacení platí obecná tříletá subjektivní promlčecí lhůta. Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení se tudíž promlčí za 3 roky ode dne, kdy se ochuzený dozvěděl, že došlo k bezdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil. Právo na vydání bezdůvodného obohacení se promlčí nejpozději za 10 let ode dne, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo. Pokud se tedy ochuzený nedozví, kdo se na jeho úkor obohatil a neuplatní právo na vydání bezdůvodného obohacení do 10 let, tak se jeho právo promlčí (a to bez ohledu na to, zda se vůbec o tom, že se někdo na jeho úkor bezdůvodně obohatil, dozvěděl). 


Avšak pokud bylo bezdůvodné obohacení nabyto úmyslně, promlčí se právo na jeho vydání nejpozději za 15 let ode dne, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít