6 kroků, jak správně reklamovat zboží

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek 6 kroků, jak správně reklamovat zboží
autor: Otázka na právníka, 3 May, 2018
6 kroků, jak správně reklamovat zboží

Pokud se rozhodneme reklamovat zboží, měli bychom vždy dodržovat základní postup, který nám může sloužit zároveň jako vodítko, abychom na nic při reklamaci nezapomněli. Vynechání jednoho z doporučených kroků se nám může nakonec vymstít a celý proces může skončit neuznáním reklamace. 

Připravíme zboží


Zcela logicky je třeba nejdříve nachystat zboží, které chceme reklamovat. Výrobek přitom nestačí pouze hodit do tašky. Je vhodné jej očistit a zejména nalézt také dokument, kterým prokážeme, že jsme si daný výrobek u prodejce zakoupili (účtenku, výpis z účtu apod.). 

Zdokumentujeme vady výrobku


Zdokumentování můžeme provést pomocí fotek či videa. Pokud jdeme reklamovat telefon, na kterém se nám při používání objevuje černá čára přes displej, natočíme chybu na video. Tento důležitý krok mnoho lidí podceňuje. Pokud se vám však reklamovaný výrobek vrátí po reklamačním procesu ve zcela jiném stavu, budete těžko prokazovat, jak vypadal předtím, než jste jej dali na reklamaci. 

Jdeme na prodejnu


U tohoto kroku připomínáme, že můžete téměř vždy reklamovat na všech pobočkách prodejny a ne pouze v prodejně, kde jste si daný výrobek zakoupili. Možnost reklamace musíte mít přitom po celou otevírací dobu a na prodejně by měl být vždycky někdo, kdo od vás reklamaci přijme. 

Vyplníme protokol


Je velmi důležité vyplnit reklamační protokol, přičemž kopii protokolu musí dostat také kupující. Při vyplňování protokolu si dáme pozor na to, co je v něm napsáno, a hlídáme prodejce, aby vady výrobku do protokolu dostatečně a pravdivě popsal. Zároveň je důležité si zkontrolovat, zda sedí datum a ostatní údaje. Zanecháme na sebe kontakt a počkáme, jak si prodejce s reklamací poradí. 

Lhůta 30 dnů


Prodejce má na vyřízení reklamace 30 dnů. Pokud se nám po uplynutí této lhůty nikdo neozve, můžeme odstoupit od smlouvy pro její podstatné porušení. To znamená, že můžeme od prodejce žádat vrácení peněz

Zamítnutí reklamace


Pokud byla vaše reklamace ve lhůtě 30 dnů zamítnuta, není ještě všem dnům konec. Máte-li pocit, že byla reklamace zamítnuta neprávem, můžete se obrátit např. na Českou obchodní inspekci nebo spotřebitelskou poradnu dTest. 


 Autor: Natálie Ivanovská 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít