Právní poradna online

Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna

Práva členů SVJ

Dobrý den, prosím o odpověď na tento probém. Žádali jsme, jako členové SVJ, o umožnění vizuálního přístupu k účtu společenství. Předseda toto odmítá, že si máme počkat na roční účetní uzávěrku. Máme jako členové právo na vizuální přístup na účet? A pokud ano, jak se ho domoci? Děkuji

Eva, 7. 6. 2019, 50x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, jako členové SVJ máte právo nahlédnutí do listin souvisejících se správou a hospodařením SVJ. Toto právo Vám nemůže předseda upřít, neboť by to bylo v rozporu a právem na poskytnutí…

SVJ a práva vlastníků bytových jednotek

Mají vlastnící bytových jednotek právo na smlouvy s dodavateli, které uzavřel výbor? Výbor nepřipouští, aby si vlastníci udělali z jednotlivých smluv kopie, umožní pouze nahlédnutí, ani žádné výpisky, poznámky, pouze jen nahlédnutí pod dozorem někoho z výboru. Smlouvy jsou plné chyb.

Jana, 7. 1. 2019, 207x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, vlastníci bytových jednotek mají právo nahlížet a také si pořizovat kopie. Výbor musí toto vlastníkům jednotek umožnit. Také je povinností SVJ, aby vlastníci dostávali pravidelně (alespoň…

Odstoupení od připravované smlouvy

Jsem členkou výboru SVJ. Domlouvali jsme připomínky ke smlouvě a podepsání smlouvy o poskytnutí služby, ale před podpisem smlouvy se naskytla výhodnější nabídka. Lze od tohoto vztahu odstoupit, když smlouva ještě nebyla podepsána?

Olga, 21. 3. 2017, 862x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Petra Králová, Plzeň

Dobrý den,nebude se jednat o odstoupení od smlouvy, když ještě nebyla uzavřena. Máte právo smlouvu neuzavřít a ukončit jednání o smluvních podmínkách, případně zkusit vyjednat lepší smluvní podmínky.…

Bytové spoluvlastnictví - úvěr

Dobrý den,vlastním byt a spadám pod SVJ. Na příští týden je naplánováno shromáždění společenství vlastníků, kde se má dle programu schůze schvalovat úvěr na rekonstrukci střechy v celkové výši cca 1 100 000 Kč (přičemž ve fondu oprav je cca 200 tisíc Kč) tudíž je třeba zbytek financovat úvěrem. Dotaz zní: je potřeba ke schválení úvěru nadpoloviční většina podílů všech vlastníků (§1206 NOZ) a…

Dominik, 31. 1. 2017, 811x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, pokud stanovy SVJ neupravují danou oblast jinak, uplatní se znění §1206 OZ, který se vztahuje k bytovému spoluvlastnictví.

Počet osob v bytě - hlásí se i děti?

Dobrý den, máme SVJ cca 20 bytů a všichni se známe. Je povinnost nahlásit narozené dítě jako další osobu užívající byt? V bytě jsme hlášeni 2, máme malou dceru, kterou jsme zatím nehlásili, znamenalo by to zvýšení plateb o cca 1000Kč. Jsme povinni ji hlásit? Můžeme být nějak pokutováni od správce SVJ pokud ji nenahlásíme nebo budeme tvrdit, že zde bydlíme pouze 2? Děkuji

Kamila, 13. 12. 2016, 1567x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,tuto povinnost máte vůči SVJ právě z důvodů plateb, které se rozpočítávají podle počtu osob v bytě. SVJ Vás nemůže nijak pokutovat, avšak může po vás vymáhat dlužnou částku spolu s úrokem z…

Jaké normy nebo předpisy upravují vyvěšování vlajek cizích stáních útvarů na území ČR?

Dobrý den, můj dotaz je jednoduchý: jaké normy nebo předpisy upravují vyvěšování vlajek cizích stáních útvarů na území ČR soukromými osobami? Konkrétně-bytový dům,SVJ,sousedi cizinci v bytě nade mnou (jak oni tak i já v nájmu, ne vlastnící byt.jednotky) vyvěsili na vnější straně zábradlí balkonu (tedy de facto na fasádě domu) vlajku cizího (tedy svého) státu - nechci specifikovat.Věc mi vadí jak…

Anonym, 15. 9. 2016, 1119x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, SVJ může upravit využívání balkonů pro vyvěšování vlajek, transparentů a jiných nestandardních záležitostí. Celá věc je tedy v pravomoci SVJ, žádné právní předpisy tuto problematiku…

Vklad do katastru nemovitostí není-li zřízeno SVJ | Právní servis 24

Dobrý den,chci se zeptat, je-li možno se nějak bránit, když chceme prodat byt v osobním vlastnictví na bytovém domě, kde dosud nebylo založeno SVJ? Všichni vlastníci se nejsou schopni domluvit na stanovách. Pokud dobře chápu zákon, tak nám katasr nezapíše změnu majitele, tímpádem nám nikdo byt nekoupí a my příjdeme o možnost koupě lepšího bydlení? Děkuji za odpověď

Anonym, 27. 8. 2015, 1369x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Občanský zákoník chápete správně. Katastr nemovitostí nezapíše vlastnické právo k převáděné jednotce, pokud není prokázán vznik společenství vlastníků a váš byt je tak fakticky neprodejný. Tím,…

Podlaha sousedů

Dobrý den, bydlím v obecním bytě, 70% bytů z baráku SVJ ,my v nájmu obce sml. doba neurčitá. Sousedi nad námi byt koupený tudíž SVJ- zřejmě porušená izolace podlahy, jestli vůbec nějaká. Byt po rekonstrukci. Slyšíme naprosto vše od spadnutí kanc.sponky, mluveného slova až po padání kostiček dítěte, nesnesitelné dření podlahy když vysávají podlahu, šoupání židlemi po podlaze, praní pračky v…

Anonym, 26. 3. 2015, 1761x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Pronajímateli toto můžete oznámit jako vadu, ovšem tím, že hluk proniká od sousedů nejde o vadu bytu v pravém smyslu slova. Následně můžete požádat o snížení nájmu, …

Může SVJ zastavit teplou vodu když dlužím na nájemném?

Dobrý večer. Mám prosbu, chtěla bych se informovat zda společenstvo vlastníků my může zastavit teplou vodu když dlužím na nájemném když jsem vlastník bytu. Jsem si vědoma dluhu a snažím se to splácet dle finanční situace.Děkuji

Anonym, 12. 3. 2015, 1409x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

S ohledem na formulaci otázky není možno jednoznačně odpovědět. Píšete, že jste vlastník bytu a zároveň platíte (neplatíte) nájem, což je v podstatě nemožné, jelikož jako vlastník nájemné neplatíte.…

Rozúčtování spotřeby studené vody - podružné vodoměry

Dobrý den, bydlím v bytovém domě, kde je zřízeno SVJ. Při koupi bytu jsem si nechala naistalovat podružný vodoměr na studenou vodu, považovala jsem to za samozřejmost. Při vyúčtování jsem zjistila, že je mi účtováno více, než jsem spotřebovala. Jeden rok mi byla skutečná spotřeby vody akceptována, další rok mi bylo předloženo vyúčtování, kde se celá částka za vodu a dům rozdělila rovným dílem,…

Anonym, 18. 5. 2015, 373x zobrazení
PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít