Právní poradna online

Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna

Podílové spoluvlastnictví nemovitosti

Jsem spoluvlastnik v domě s 4 byty já vlastním 3 byty v baráku. Chci si z půdního prostoru vybudovat pudni být z mého podílu. Bohužel schodiště nevede až k půdním prostoru takže musím schodiště prodloužit k půdě . A potřebuji povolení od spoluvlastnika. Ale on s tím nesouhlasí. Jak to mužů resit ?

Monika, 1. 11. 2019, 66x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, pokud se Vaše informace ohledně poměru spoluvlastnického podílu nachází na faktu, že jste 3/4 spoluvlastník, Vaše situace by nemusela být bezvýchodná. Jde o to, že dle Vašich informací…

Prodej domu a vypořádání spoluvlastnictví mezi partnery po rozchodu

Před třemi roky jsme si s přítem pořídili dům, v katastru je zapsán na každého půl, stejně i pozemek. Na dům nemáme hypotéku. Rozcházíme se a on mi vyhrožuje, že mi z domu nedá půl,protože do nemovitosti investoval víc než já, měl vyšší příjmy. Pravdou je, že do domu dal asi pětset tisíc kč jako dědictví po matce,což mu navrhuji, že odečtu ze svého podílu, to mu ale nestačí a dům nechce prodávat,…

Mirka, 20. 2. 2017, 1913x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Petra Králová, Plzeň

Dobrý den,spoluvlastnictví je třeba zrušit a vypořádat, nejlépe písemnou dohodou, způsob vypořádání může být různý dle dohody, ale v případě, že se jako spoluvlastníci nedohodnete ohledně svého…

Bytové spoluvlastnictví - úvěr

Dobrý den,vlastním byt a spadám pod SVJ. Na příští týden je naplánováno shromáždění společenství vlastníků, kde se má dle programu schůze schvalovat úvěr na rekonstrukci střechy v celkové výši cca 1 100 000 Kč (přičemž ve fondu oprav je cca 200 tisíc Kč) tudíž je třeba zbytek financovat úvěrem. Dotaz zní: je potřeba ke schválení úvěru nadpoloviční většina podílů všech vlastníků (§1206 NOZ) a…

Dominik, 31. 1. 2017, 984x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, pokud stanovy SVJ neupravují danou oblast jinak, uplatní se znění §1206 OZ, který se vztahuje k bytovému spoluvlastnictví.

Kdo nese náklady na nemovitost u spoluvlastnictví?

Dobrý den.Jsem vlastníkem 1/2 podilu domu a sestra ma druhou 1/2 podilu domu.ja dům užívám a platím veškeré náklady na pojištění domácnosti ,elektřinu a tak se chci zeptat jestli by měla ona také platit třeba polovinu nebo nejakou část za jističe a tak,pokud tady nebydlí.Pak se chci zeptat,chtěl bych dům rozdělit na dvě části kvůli opravám a aby jsme meli rozděleno kdo co bude používat a platit…

Pavel, 16. 1. 2017, 1500x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den,jako spoluvlastníci byste měli náklady na opravy nést společně. Vy, jako spoluvlastník užívající dům byste měl hradit to, co hradíte, tedy energie, pojištění, odvoz odpadu atd. Dům rozdělit…

Koupě bytu - spoluvlastnictví

Dobrý den, s přítelem jsme si koupili byt. Polovinu z prodávající ceny nemovitosti jsme uhradili v hotovosti (já 300 tisíc partner 200 tisíc). Na druhou polovinu si vzal partner hypotéku,která je psána na jeho jméno. Bohužel ve smlouvě o koupi bytu nešlo uvést jméno jeho a moje zároveň. Financuji zařízení bytu, potraviny a jiné věci do domácnosti. Chtěla bych se zeptat, jde mi o to pokud by se…

Radka, 24. 11. 2016, 1432x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Vážená paní Radko,z Vašeho dotazu vyplývá, že jste investovala/investujete poměrně značné prostředky do nemovitosti, která patří Vašemu příteli. V takovém případě by bylo skutečně nejvhodnější sepsat…

Spoluvlastnictví

Doslechl jsem se, že od Nového roku 2017 budu moci převést svůj podíl coby spoluvlastník jen se souhlasem ostatních spoluvlastníků. Je to pravda?

Ignác, 21. 11. 2016, 1824x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Dobrý den, pane Ignáci, Váš dotaz očividně směřuje na navrhované změny občanského zákoníku. V současně době je projednávána novela občanského zákoníku, dle níž by mělo být znovu zavedeno…

Rodělení RD v spoluvlastnictví sourozenců

Dobrý den, obracíme se na Vás s prosbou o názor ohledně nemovitosti sourozenců.Manžel a jeho dva sourozenci zdědili barák po rodičích,kde jsou dvě bytové jednotky.Manžel polovinu baráku a jeho dva sourozenci tu druhou polovinu (takže jeho dva sourozenci každý třetinu).Manželova dcera v jedné té menší bytové jednoce bydlí (bydlela tm, když rodiče manžela a jeho sourozenců ještě byli naživu).…

Anonym, 18. 2. 2016, 1716x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Dobrý den, Váš dotaz chápeme v tom smyslu, že že soud v rámcí řízení o zrušení spoluvlastnictví rozhodl o zrušení spoluvlastnictví a nařídil prodej nemovitosti. Soud musí také rozhodnout o…

Jak prodat zděděnou nemovitost která je v spoluvlastnictví se sourozencem?

Jsem spolumajitelka chaty, kterou jsme se sestrou zdědily po mamince.Nemám finace abych jezdila na chatu,sestra tam jezdi a udržuje jí.Chtěla bych ji prodat, ale sestra nechce.Co mohu dělat?

Anonym, 15. 9. 2015, 1408x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Můžete prodat svůj podíl sestře, která se tak stane jediným vlastníkem nemovitosti nebo můžete podat návrh k soudu na zrušení spoluvlastnictví.

Osvobození od daně z příjmu

Před dvaceti lety jsem zdědila po matce 1/2 pozemků, kterou jsem měla v spoluvlastnictví se strýcem. V listopadu 2011 jsem se strýcem udělala majetkové vypořádání. V současné době chci své pozemky prodat. Vztahuje se na mě osvobození od daně z přímu protože jsem byla spoluvlastníkem pozemků více než 5 let a nebo se tato doba počíta od doby kdy bylo provedeno majetkoprávní vyrovnání se strýcem a…

Anonym, 11. 9. 2015, 1639x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Tento dotaz směřuje do oblasti daní, a proto se prosím obraťte na daňového poradce.

Vypořádání spoluvlastnictví

Prosím o radu. Můj otec vlastní 1/4 rodinného domu. V domě má trvalý pobyt a žije tam. Ostatní spoluvlastníci se rozhodli, že chtějí vyplatit nebo dům předat. Otec nemá tolik peněz ani věk na půjčku. Je nějaká možnost prodeji zabránit? Z podílu si nové bydlení nepořídí. Děkuji za odpověď

Anonym, 30. 12. 2015, 1539x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat. Na prodeji se však musí dohodnout všichni spoluvlastníci. Pokud k dohodě nedojde, může každý ze spoluvlastníků podat návrh na zrušení…

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít