Jak na tom bylo právo zaměstnanců na soukromí v roce 2019?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jak na tom bylo právo zaměstnanců na soukromí v roce 2019?
autor: Otázka na právníka, 17 Jul, 2020
Jak na tom bylo právo zaměstnanců na soukromí v roce 2019?

V rámci provedených kontrol se Státní úřad inspekce práce zabýval i kontrolami zaměřenými na ochranu soukromí a osobnostních práv zaměstnanců.

Jak na tom bylo právo zaměstnanců na soukromí v roce 2019?


Státní úřad inspekce práce zveřejnil Roční souhrnnou zprávu o výsledcích kontrolních akcí provedených inspekcí za rok 2019. V rámci provedených kontrol se Státní úřad inspekce práce zabýval i kontrolami zaměřenými na ochranu soukromí a osobnostních práv zaměstnanců. Co kontroly prozradily?


Jak dopadly provedené kontroly?

Státní úřad inspekce práce dokončil v roce 2019 celkem 245 kontrol zaměřených na ochranu soukromí zaměstnanců na pracovišti. Pochybení zjistil v 75 případech.

Nejčastěji (celkem ve 38 případech) došlo ze strany zaměstnavatelů k porušení § 316 odst. 2 zákoníku práce. O předmětném ustanovení jsme podrobněji psali v článku Může zaměstnavatel číst emaily zaměstnanců?

Ve 33 úřad zjistil porušení § 316 odst. 3 zákoníku práce, který upravuje povinnost zaměstnavatele informovat zaměstnance o rozsahu a způsobu kontroly, prováděné za předpokladu, že je u zaměstnavatele dán závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti.

Ve 4 případech bylo zjištěno porušení § 316 odst. 4 zákoníku práce. Ve 4 případech tudíž zaměstnavatel vyžadoval informace od zaměstnance, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce nebo s pracovněprávním vztahem. Této problematice jsme se věnovali v článku Jaké informace nesmí zaměstnavatel žádat od zaměstnance?


Úřad uložil pokuty i opatření k nápravě

Státní úřad inspekce práce uložil za uvedené delikty 10 pokut v celkové výši 267.000 Kč a 19 opatření k nápravě. Roční souhrnná zpráva Státního úřadu inspekce práce o výsledcích kontrolních akcí provedených inspekcí za rok 2019 je dostupná na webových stránkách úřadu zde: http://www.suip.cz/_files/suip- ff57ab22e75b0e506741d3b6dace9e9c/suip_rocni-souhrnna-zprava-o-vysledcich- kontrolnich-akci-za-rok-2019.pdf.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Mohou jednatelé společnosti vybírat z účtu společnosti dle libosti?

Představte si společnost, která má dva jednatele a veden účet u banky. Ve smlouvě o vedení účtu je…
Otázka na právníka, 7 Sep, 2016

Máte možnost se vyjádřit k předběžnému opatření?

Co je to předběžné opatření? Předběžné opatření soud nařídí na návrh stran sporu, je-li třeba,…
Otázka na právníka, 16 Sep, 2016

Výkon shodné práce jako u jiného zaměstnavatele

Myslíte, že si můžete ve volném čase přivydělávat stejnou prací, kterou vykonávate již u jiného…
Otázka na právníka, 21 Sep, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít