Kedy je možné fotiť alebo natáčať inú osobu?

Otázka na právnika - Blog -Články z právnej oblasti
Poraďte sa s advokátom
Potrebujete právne zastúpenie?
Telefonická konzultácia s advokátom
Ilustrační obrázek pro článek Kedy je možné fotiť alebo natáčať inú osobu?
autor: Otázka na právnika, 3 Jul, 2018
Kedy je možné fotiť alebo natáčať inú osobu?

Fyzická osoba má podľa ustanovenia § 11 občianskeho zákonníka právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Do súkromia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti určitej osoby môže byť značne zasiahnuté tým, že niekto iný vyhotoví fotografiu či videozáznam tejto osoby. 

Súhlas

Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením, teda s jej súhlasom. 

Súhlas nemusí byť písomný. Pokiaľ teda osoba na diskotéke v nočnom klube kývne na oficiálneho klubového fotografa, tak týmto udeľuje súhlas, aby ju fotograf vyfotil a napr. fotografiu následne zverejnil na www stránkach klubu. Tým sa samozrejme táto osoba nevzdáva práva (a ani nemôže) následne požadovať zmazanie fotky z www stránok klubu. 

Kedy súhlas nie je nutný?


Súhlas však nie je nutný vo všetkých situáciách. Bez privolenia (súhlasu) fyzickej osoby je možné obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy vyhotoviť alebo použiť napr. v nasledujúcich prípadoch: 

- na úradné účely na základe zákona a 

- primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. 

Na čo mám právo, ak ma niekto vyfotí bez povolenia?


Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby 

 - sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti (teda, aby neboli vyhotovované ďalšie fotografie), 

 - aby sa odstránili následky týchto zásahov (teda, aby napr. fotka bola zmazaná z fotoaparátu aj zo všetkých úložísk či stránok, kde bola zverejnená), 

- aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie (ospravedlnenie), - právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. 

Autor článku

Otázka na právnika

Inovatívny nástroj pre advokátov a užívateľov k riešeniu právnych záležitostí on-line. Uľahčuje a zefektívnňuje kontakt a komunikáciu užívateľov (občanov, podnikateľov a firiem) s advokátmi a AK.

Ďalšie podobné články

K vzorom zmlúv na internete

Iste ste už aj Vy niekedy riešili právnu záležitosť, ktorú bolo treba upraviť zmluvne. Aké…
Otázka na právnika, 15 Jan, 2015

Aký je rozdel medzi právnikom a advokátom a ako správne vyberať právne služby?

Pravdepodobne aj Vy ste už riešili situáciu, kedy ste zvažovali využitie právnika - profesionála.…
Otázka na právnika, 15 Jan, 2015

Uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotnom poistení už len do 25.1.2015!

Zamestnanci POZOR! Už len do 25.1.2015 máte čas na predloženie Oznámenia zamestnanca na uplatnenie…
Otázka na právnika, 19 Jan, 2015

Čo je nové v oblasti pracovného práva od 1.1.2015 ?

Prinášame vám prehľad najdôležitejších zmien v pracovnom práve účinných v roku 2015. 
Otázka na právnika, 21 Jan, 2015

Vyhľadať ďalšie články

Ste advokát?
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť