Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně pracovní smlouvy x lékařská prohlídka. Mám od xx 2013 uzavřenou pracovní smlouvu a nebyl jsem zaslán na vstupní lékařskou prohlídku a následně ani na periodickou. Jsem tedy zdravotně způsobilý k výkonu práce, mohla být uzavřena smlouva a mohu nadále pracovat? Mohu tedy považovat tento pracovní poměr za neplatný a ihned ho ukončit, zaměstnavatel mě nutí nadále pracovat. Děkuji.
K Vašemu dotazu zda je pracovní poměr platný musím v souvislosti s dalším sdělit , že ano, ale má to jeden problém, že v případě poškození zdraví je zaměstnavatel plně hradit škody a odškodné, neboť měl a mohl na základě lékařského pposudku buď Vám práci přidělit a nebo odmítnout.
Od 1. 4. 2012 má zaměstnavatel povinnost zajistit vstupní lékařské prohlídky u všech pracovněprávních vztahů bez jakékoliv výjimky. To znamená, že se vstupní prohlídky vztahují jak na klasické pracovní poměry, tak i na dohody o provedení práce (DPP) nebo na dohody o pracovní činnosti (DPČ), či na různé zkrácené pracovní poměry.
Do 31. 3. 2013 však platí přechodné období, kdy se postupuje podle dosavadních předpisů. To znamená, že lidé pracující na DPP nebo na DPČ zdravotní prohlídku absolvovat zatím nemusí.
Od 1. dubna tohoto roku začne platit novela zákona o specifických zdravotních službách. U pracovněprávních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (tj. sjednaných na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce) bude nadále platit povinnost podrobit se lékařské prohlídce pouze v tom případě, pokud je vykonávaná práce riziková, nebo pokud tuto povinnost stanoví jiný zákon, případně jestliže sám zaměstnavatel má pochybnosti o způsobilosti zaměstnance.
Druhy pracovnělékařských prohlídek:
Vstupní prohlídka – provádí se u osob, které se ucházejí o zaměstnání, vždy před nástupem do zaměstnání, před uzavřením pracovní smlouvy. Vstupní prohlídka je nutná i u zaměstnanců, kteří přecházejí z jedné pozice do druhé (v rámci firmy), a jejichž nová pozice má vyšší zdravotní náročnost. Účelem vstupní zdravotní prohlídky je vyloučit z pracovního zařazení ty osoby, u kterých je možnost zhoršení jejich zdravotního stavu, poškození zdraví sama sebe či svých spolupracovníků.
Periodická prohlídka – provádí se v rozmezí 3 až 5 let (záleží na kategorizaci zaměstnanců), slouží k včasnému odhalení případného poškození zdravotního stavu zaměstnance vlivem práce či prostředí, ve kterém svou práci vykonává. Periodická prohlídka dále slouží k posouzení trvající způsobilosti k pracovní činnosti.
Mimořádná prohlídka – provádí se v případě, že má zaměstnavatel či sám zaměstnanec důvodné podezření na změnu zdravotní způsobilosti k práci.
Výstupní prohlídka – provádí se před ukončením pracovního poměru a má za úkol zjistit, zda došlo u zaměstnance k jakékoliv změně zdravotního stavu jako následek pracovní činnosti.
Následná prohlídka se provádí za účelem zjištění změn zdravotního stavu, a to i po ukončení pracovního poměru, pokud je práce takového druhu, kdy hrozí změna zdravotního stavu až za nějakou dobu po ukončení činnosti. Důvodem je především zajištění včasné potřebné zdravotní péče.
Dostala jsem výpověď z výpovědní dobou do 30.11.2020 pro nadbytečnost a při tom 24.11.2020 nastoupí…
Dobrý den, mám nárok na odstupné v případě okamžitého ukončení pracovní smlouvy z důvodu…
Již 8 let pracuji u stejného zaměstnavatele, z toho poslední dva roky na 4hodiny, pobírám invalidní…
Zaměstnavatel mi dluží kolem 100 000,- Kč (3 nevyplacené mzdy, 2 mzdy jako zákonná náhrada). Na…
Jsem matkou pětiletého syna a pracuji jako příslušnice VS ČR s pevnou pracovní dobou pondělí -…
Dobrý den, poprosil bych o radu co se týče vyplacení mzdy. Mám problémy se šéfem, který mi…