Dělení majetku při rozvodu

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Dělení majetku při rozvodu

Dobrý den,tři měsíce po svatbě jsem dostal darem od babičky rodinný dům. Na dům je sepsaná darovací smlouva na mé jméno. V průběhu osmiletého manželství jsem dům postupně opravoval ze svých a částečně i z peněz rodičů,jelikož manželka za celou dobu manželství nepracovala a ani nemá zájem o nějakou práci. Do společného vlastnictví nic nevložila,jenom se snaží získat.Máme spolu sedmiletého syna. Chtěl bych se zeptat jak by v případě rozvodu dopadlo dělení majetku a zda mám povinnost živit manželku,když nemá zájem o to,aby se živila sama. Děkuji Vám za radu. 

Anonym, 3. 3. 2015, 5772x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Dobrý den,

pokud se týká druhé otázky, tedy zda jste povinnen hradit manželce výživné, tak podle nového Občanského zákoníku musí proto být důvod, soud musí zkoumat především tyto skutečnosti: jak dlouho manželství trvalo, jak dlouho je rozvedeno, zda se manžel snažil hledat si zaměstnání, zda se manžel v době trvání podílel na péči o rodinnou domácnost, zda se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu a tak podobně. Dle mého názoru a jak zní jednoduchá otázka, pak u Vás připadá v úvahu zejména zda a jak se manželka podílele na chodu společné domácnosti, zda se plně věnovala synovi celý den, zda připravovala večeře pečovala o domácnost plnými silami tj, prala, žehlila atd., zda se podílela i na jiných aktivitách společné domácnosti apod.Zdůrazňuji současně že také velký podíl na tom zda soud rozhodne o výživném pro manželku je to zda se na trhu práce mohla uplatnit, zda skutečně hledala zaměstnání a pod., a pak i to, komu připadne dítě do péče. Pokud manželce, pak je zde jistý důvod proto aby jste jí výživné hradil.

 

Pokud se týká první části odpovědi tedy daru nemovitosti za trvání manželství od rodičů a jen na Vaše jméno, zde včetně oprav z darů od rodičů se do společného jmění netýká, zde se budete muset vypořádat jen s tou částí kterou jste dával ze společných financí, které jinak patří do SJM u soudu pokud se nedohodnete na majetkovém vypořádání prostřednictvím dohody, pak musíte doložit jak darovací smlouvu, tak i částky, které hradili Vaše rodiče. Ze zbytku, který nedoložíte opravy a rekonstrukce se budete muset rozdělit napolovinu. Je však v jistém smyslu při soudním řízení též odkázat čím přispěla krom domací práce do společného jmění. Pokud nepřispívala ničím a třeba vedla "rozmařilý život" pak by nemusela dostat ze SJM žádného vzpořádání. Je třeba konstatovat, že vycházím toliko jen z položené otázky, kdy skutečnost může být od otázky rozdílná.

 

 

 

Další otázky, z kategorie Nemovitosti

Smlouva o smlouvě budoucí kupní a možnost jejího postoupení

Vážení , obracím se na Vás s dotazem, který se týká smlouvy o smlouvě budoucí a jejího postoupení…

Anonym, 7. 1. 2016, 3748x zobrazení

Spolupodílnictví na pozemku

Dobrý den, chci se zeptat ohledně rozparcelování pozemku, jsme spoluvlastníci (9 lidí). Chceme…

Klára, 30. 9. 2020, 839x zobrazení

Dan z příjmu z prodeje nemovitosti

Dobrý den, při prodeji nemovitosti jsem od daně z příjmu osvobozen v případě, že mám v dané…

Daniel, 19. 4. 2017, 2342x zobrazení

Koupě pozemku

Dobrý den,obracím se na Vás se žádostí o radu/pomoc v otázce převodu nemovitosti (pozemku). Krátce…

Anonym, 2. 4. 2015, 3187x zobrazení

Darvací smlouva

Dobrý den mohu poprosit o radu co je potřeba vše uvést v darovací smlouvě, jde mi o parcelní číslo,…

Eva, 21. 10. 2019, 1208x zobrazení

ručení a hypotéka

Dobrý večer, ručím s mamkou a sestrou bratrovi domem na hypotéku na byt, který není ani jeho, ale…

Zuzana, 8. 3. 2017, 2633x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít