Dělení majetku při rozvodu

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Dělení majetku při rozvodu

Dobrý den,tři měsíce po svatbě jsem dostal darem od babičky rodinný dům. Na dům je sepsaná darovací smlouva na mé jméno. V průběhu osmiletého manželství jsem dům postupně opravoval ze svých a částečně i z peněz rodičů,jelikož manželka za celou dobu manželství nepracovala a ani nemá zájem o nějakou práci. Do společného vlastnictví nic nevložila,jenom se snaží získat.Máme spolu sedmiletého syna. Chtěl bych se zeptat jak by v případě rozvodu dopadlo dělení majetku a zda mám povinnost živit manželku,když nemá zájem o to,aby se živila sama. Děkuji Vám za radu. 

Anonym, 3. 3. 2015, 3615x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Dobrý den,

pokud se týká druhé otázky, tedy zda jste povinnen hradit manželce výživné, tak podle nového Občanského zákoníku musí proto být důvod, soud musí zkoumat především tyto skutečnosti: jak dlouho manželství trvalo, jak dlouho je rozvedeno, zda se manžel snažil hledat si zaměstnání, zda se manžel v době trvání podílel na péči o rodinnou domácnost, zda se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu a tak podobně. Dle mého názoru a jak zní jednoduchá otázka, pak u Vás připadá v úvahu zejména zda a jak se manželka podílele na chodu společné domácnosti, zda se plně věnovala synovi celý den, zda připravovala večeře pečovala o domácnost plnými silami tj, prala, žehlila atd., zda se podílela i na jiných aktivitách společné domácnosti apod.Zdůrazňuji současně že také velký podíl na tom zda soud rozhodne o výživném pro manželku je to zda se na trhu práce mohla uplatnit, zda skutečně hledala zaměstnání a pod., a pak i to, komu připadne dítě do péče. Pokud manželce, pak je zde jistý důvod proto aby jste jí výživné hradil.

 

Pokud se týká první části odpovědi tedy daru nemovitosti za trvání manželství od rodičů a jen na Vaše jméno, zde včetně oprav z darů od rodičů se do společného jmění netýká, zde se budete muset vypořádat jen s tou částí kterou jste dával ze společných financí, které jinak patří do SJM u soudu pokud se nedohodnete na majetkovém vypořádání prostřednictvím dohody, pak musíte doložit jak darovací smlouvu, tak i částky, které hradili Vaše rodiče. Ze zbytku, který nedoložíte opravy a rekonstrukce se budete muset rozdělit napolovinu. Je však v jistém smyslu při soudním řízení též odkázat čím přispěla krom domací práce do společného jmění. Pokud nepřispívala ničím a třeba vedla "rozmařilý život" pak by nemusela dostat ze SJM žádného vzpořádání. Je třeba konstatovat, že vycházím toliko jen z položené otázky, kdy skutečnost může být od otázky rozdílná.

 

 

 

Další otázky, z kategorie Nemovitosti

Rušení od sousedů

Dobrý den, Bydlíme v panelovém domě a máme problém se sousedy nad námi, kteří mají 3 malé děti.…

Tadeáš, 22. 11. 2016, 2239x zobrazení

Koupě nemovitosti

Chtěla bych koupit 1 bytovou jednotku v RD. RD je rozdělen na 2. byt.jednotky, dva pozemky. V…

Veronika, 23. 6. 2017, 1053x zobrazení

Daň z převodu nemovitosti u koupeného družstevního bytu, po převodu do osobního vlastniství

Dobrý den, dotaz ohledně daně z převodu nemovitosti. V případě, že koupím byt jako družstevní podíl…

Daniel, 10. 1. 2019, 482x zobrazení

Dědictví

Dobrý den.Před svatbou jsem koupila pozemek na stavbu domku,který byl ale postaven a zkolaudován po…

Anonym, 8. 7. 2015, 1663x zobrazení

Dědictvi - jak se vzdát půlky domu kterou jsem zdědil?

Dobrý den, zdědil jsem s bratrem dům, každý máme půlku, mohu se nějak své půlky, která je na mě už…

Anonym, 8. 3. 2016, 1624x zobrazení

Doba vlastnictví pozemku a osvobození od daně

Před dvaceti lety jsem zdědila po matce 1/2 pozemků, kterou jsem měla v spoluvlastnictví se strýcem…

Anonym, 4. 9. 2015, 1652x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít