Dělení majetku při rozvodu

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Dělení majetku při rozvodu

Dobrý den,tři měsíce po svatbě jsem dostal darem od babičky rodinný dům. Na dům je sepsaná darovací smlouva na mé jméno. V průběhu osmiletého manželství jsem dům postupně opravoval ze svých a částečně i z peněz rodičů,jelikož manželka za celou dobu manželství nepracovala a ani nemá zájem o nějakou práci. Do společného vlastnictví nic nevložila,jenom se snaží získat.Máme spolu sedmiletého syna. Chtěl bych se zeptat jak by v případě rozvodu dopadlo dělení majetku a zda mám povinnost živit manželku,když nemá zájem o to,aby se živila sama. Děkuji Vám za radu. 

Anonym, 3. 3. 2015, 5912x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Dobrý den,

pokud se týká druhé otázky, tedy zda jste povinnen hradit manželce výživné, tak podle nového Občanského zákoníku musí proto být důvod, soud musí zkoumat především tyto skutečnosti: jak dlouho manželství trvalo, jak dlouho je rozvedeno, zda se manžel snažil hledat si zaměstnání, zda se manžel v době trvání podílel na péči o rodinnou domácnost, zda se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu a tak podobně. Dle mého názoru a jak zní jednoduchá otázka, pak u Vás připadá v úvahu zejména zda a jak se manželka podílele na chodu společné domácnosti, zda se plně věnovala synovi celý den, zda připravovala večeře pečovala o domácnost plnými silami tj, prala, žehlila atd., zda se podílela i na jiných aktivitách společné domácnosti apod.Zdůrazňuji současně že také velký podíl na tom zda soud rozhodne o výživném pro manželku je to zda se na trhu práce mohla uplatnit, zda skutečně hledala zaměstnání a pod., a pak i to, komu připadne dítě do péče. Pokud manželce, pak je zde jistý důvod proto aby jste jí výživné hradil.

 

Pokud se týká první části odpovědi tedy daru nemovitosti za trvání manželství od rodičů a jen na Vaše jméno, zde včetně oprav z darů od rodičů se do společného jmění netýká, zde se budete muset vypořádat jen s tou částí kterou jste dával ze společných financí, které jinak patří do SJM u soudu pokud se nedohodnete na majetkovém vypořádání prostřednictvím dohody, pak musíte doložit jak darovací smlouvu, tak i částky, které hradili Vaše rodiče. Ze zbytku, který nedoložíte opravy a rekonstrukce se budete muset rozdělit napolovinu. Je však v jistém smyslu při soudním řízení též odkázat čím přispěla krom domací práce do společného jmění. Pokud nepřispívala ničím a třeba vedla "rozmařilý život" pak by nemusela dostat ze SJM žádného vzpořádání. Je třeba konstatovat, že vycházím toliko jen z položené otázky, kdy skutečnost může být od otázky rozdílná.

 

 

 

Další otázky, z kategorie Nemovitosti

Odvolání/zrušení daru - podílu na nemovitosti

Dobrý den, uzavřeli jsme s dárcem (otcem) darovací smlouvu s příkazem/podmínkou (vypořádání již…

Kateřina, 16. 5. 2017, 3085x zobrazení

Bývalí nájemníci dělají problémy

Před třemi lety mi umřel otec a zdědila jsem po něm hospodu.Ještě v době otcova života hospodu…

Lucie, 20. 3. 2017, 1998x zobrazení

Prodej

Může má ex. prodat svou polovinu R. d? Pokud s tím nebudu souhlasit?

Honza, 27. 7. 2021, 606x zobrazení

Prodej vlastnického podílu na nemovitosti 3.osobě bez souhlasu spolumajitelů

Předmět říká vše .. neznám §§, které by to umožňovaly .. fyzické osoby .. děkuji za odpověď

Ivo, 17. 10. 2020, 950x zobrazení

Dědictví

Dobrý den.Před svatbou jsem koupila pozemek na stavbu domku,který byl ale postaven a zkolaudován po…

Anonym, 8. 7. 2015, 2880x zobrazení

Zástava nemovitosti

Jsem z 1/2 spoluvlastníkem nemovitosti a tuto polovinu bych chtěl použít k zástavě pro čerpání…

Jiří, 15. 6. 2017, 2250x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít