Směnka podepsána pod tlakem

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Směnka podepsána pod tlakem

Dobrý den, stala se mi jedna dosti nepříjemná a psychicky náročná situace. Byl jsem donucen pod pohrůžkou použití zbraně (pistole) podepsat 2 směnky na bezmála xx tis. Pachatelé byli moji známí, od kterých bych toto nečekal. Částky a termín zaplacení jsou šibeniční. Vše jsem byl oznámit na PČR, kde byl sepsán protokol o zločinu vydírání. PČR si nechala směnky, ke kterým byl soupis prací, které moji známí vykonali, ovšem domluva byla jiná, než peníze. I pres to vše, jsem se nebránil platit za odvedenou práci. Ovšem v soupisu prací jsou položky, se kterýma nesouhlasim. Pod tlakem, vyhrožováním jsem tyto částky z obavy o svůj život, zdraví podepsal. Na policii je sepsán protokol.

Anonym, 16. 2. 2015, 3606x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Vaši otázku bych si dovolil rozdělit na 3 roviny. Z pohledu trestněprávního jste postupoval správně, když jste celou záležitost ohlásil na Polici České republiky. Ta bude ve věci dále postupovat z úřední povinnosti a bude zkoumat, zda došlo k naplnění znaků skutkové podstaty nějakého trestného činu. Vy budete mít v dalším průběhu řízené postavení poškozeného dle ust. § 43 trestního řádu a budete mít všechny nároky z tohoto postavení vyplývající. Pokud se týká směnky, pak z Vašeho dotazu vyplývá, že jste Vy (resp. orgány policie) držitelem prvopisu (originálu). Pokud je tomu tak, Vaši věřitelé nemohou podat ke krajskému soudu návrh na vydání směnečného platebního rozkazu bez tohoto originálu. Na druhou stranu je třeba uvést, že krajský soud se ve směnečném řízení zabývá "pouze" směnkou jakožto tzv. abstraktním cenným papírem, což znamená, že nemusí být závislá na původním závazkovém vztahu - jinými slovy, soud nebude zajímat, zda směnka obsahuje pouze hodnotu odvedené práce (ve Vašem případě). Pokud by se Vaši věřitelé domáhali úhrady v klasickém občanskoprávním řízení, pak bude probíhat klasické dokazování, kdy oni jako žalobci musejí prokázat vznik závazku a zda byly všechny práce provedeny. Musejí unést tzv. důkazní břemeno, jinak budou ve sporu neúspěšní.

Další otázky, z kategorie Vymáhání pohledávek

Vymáhání peněz

Dobrý den, pomohl jsem získat kamarádovi hypotéku na rodinný dům. Před rokem přišel o zaměstnání.…

Pepa, 20. 11. 2016, 2978x zobrazení

Dluhy bývalého přítele

Dobrý den. Bývalý přítel si na mé jméno vzal několik půjček. Nebankovní půjčky na internetu.…

Zuzana, 19. 11. 2016, 2858x zobrazení

Právní vymáhání půjčených peněz

Chtěl bych se zeptat jak úspěšné může být vymáhání peněz pomocí soudu, když jsou důkazem ohledně…

Matyáš, 25. 11. 2019, 1683x zobrazení

Promlčení dluhu

Dobrý den, před sedmi lety mi univerzita poslala rozhodnutí o vyměření poplatku za studium, který…

Marie, 22. 11. 2016, 4192x zobrazení

Pomoc při sepsání dohody ohledně půjčky

Dobrý den. Potřebovala bych pomoc při sepsání dohody mezi mnou a přítelem ohledně půjčky kterou…

Anonym, 25. 5. 2016, 3083x zobrazení

Nedodržení písemné smlouvy ,dohody

V dobré vůli jsem na jaře letošního roku "pronajal" skútra mému kamarádovi na základě podepsané…

Jiří, 14. 11. 2016, 3557x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít