Prodej dědického podílu

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Prodej dědického podílu

Dobrý den. Je nás pět sourozenců. Po smrti rodičů nám zůstal dům s pozemkem. Po domluvě tam zůstal bydlet nejstarší bratr . Bylo domluveno, že dům budeme všichni využívat. Bohužel nikdo do domu nesmí, bratr s nikým nekomunikuje. Je to již osm let. Já bych chtěla svůj podíl prodat. Jaké mám možnosti?

Anna, 14. 9. 2021, 21x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, nyní se nacházíte v režimu spoluvlastnictví nemovité věci. Každý z dědiců máte ideální podíl na nemovitosti (dle nabytého dědictví a zápisu v katastru nemovitostí). Vy se můžete vždy pokusit svůj podíl prodat. Nyní, podle aktuální právní úpravy, můžete svůj podíl nabídnout k prodeji třetí osobě, aniž byste o tom spravila ostatní spoluvlastníky. Nicméně je těžké prodat část nemovitosti a to zejména v případě, kdy ji bratr využívá. Další možností je informovat bratra, který dům užívá o Vašem záměru prodat nemovitost a nabídnout mu Vaši část k odkupu. Pokud s tímto však bratr nebude na Vaši nabídku reagovat, nezbude Vám, než nabídnou prodej dále (tato situace by jej mohla donutit k realizaci odkupu, ale to jen můj názor na okraj). V rámci této možnosti můžete s bratrem uzavřít dohodu a zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, což by bylo ideální a nejjednodušší řešení, jak Vaši situaci vyřešit. Jestliže tedy bratr souhlasit nebude, ve Vaší situaci bude ideální oslovit i ostatní spoluvlastníky, kteří by se mohli k Vám připojit a chtít prodat i svůj podíl. Měli byste tak silnější postavení (ale to dle podílu samozřejmě) a tím byste mohli bratra spíše přinutit k odkupu Vašich podílů. Pokud by ani toto nevyšlo, zkuste prodat podíl sama. K tomu bych Vám ale doporučila konzultaci s odborníkem z řad realitních makléřů, kteří by mohli mít s prodejem i částí nemovitostí letité zkušenosti a poučili by Vás o náročnosti tohoto procesu, popřípadě o dalších možnostech. Další možností je podání žaloby k soudu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Toto by zase zasloužilo konzultaci s advokátem. Jedná se o nelehký proces, spojený se soudními výlohami a investicí do znaleckého posudku k určení ceny nemovitosti. Nicméně mohlo by se jednat o nejschůdnější řešení, neboť dle občanského zákoníku nikdo není povinen setrvávat ve spoluvlastnictví a pokud k tomu má důvody, lze spoluvlastnictví zrušit a vypořádat. Hezký den

Další otázky, z kategorie Jiné

§ 206 trestního zákona se trestného činu pomluvy?

Nespokojený klient s vyšetřením u lékaře napsal jeho zkušenosti s lékařem,dal nepravdivý…

Kamil, 22. 2. 2019, 1200x zobrazení

Vymáhání poplatku za neuskutečnění služby

Dobrý den, mám problém s Firmou Dendax, Praha4. Oni měly za mne jednat,   požádat ze…

Anonym, 21. 4. 2016, 2069x zobrazení

VZP pro cizince

Dobrý den. Jsem ukrajinec, bydlím v Čechách 10 let, mám trvalý pobyt. Mám manželku, bydlí na…

Roman, 1. 2. 2019, 1282x zobrazení

Výhody a nevýhody matek v manželství vs. matek samoživitelek po ekonomické a legislativní stránce

Dobrý den, zajímám se o výhody a nevýhody matek v manželství vs. matek samoživitelek po ekonomické…

Anonym, 11. 9. 2015, 2864x zobrazení

Potvrzeni o studiu

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli musím odevzdat v praci originál potvrzeni o studiu když musím…

Marek, 19. 9. 2018, 1122x zobrazení

Mohu přejít k jinému exekučnímu úřadu?

Dobrý den, již v červenci loňského roku jsem podala návrh na exekuci u exekučního úřadu xxx, a do…

Anonym, 4. 6. 2015, 2589x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít