Odejít z pronajatého bytu?

Právní poradna online

Poptejte přímo služby u advokáta/advokátky Mgr. Radek Hanák

Online konzultace s advokátem
Telefonická konzultace
Právní zastoupení
Odejít z pronajatého bytu?

Dobrý den, pronajali jsme si byt na rok, nájemní smlouva konči xxx 2015.V listopadu po nás chtěli, aby jsme podepsali prodloužení smlouvy, v listopadu jsem přišla o práci tak jsem jela jeden měsic na kauci, pak jsem nájem řádně platila, teď jsem kauci poslala s tím, že v únoru na ni pojedu a xxx 2015 kdy končí ta smlouva se odstěhuji a dala jsem to pronajímateli vlastně vědět aj do předu než nabyte platnost prodloužení smlouvy. Pronajímatel mě vyhrožuje, že buď zaplatím ještě jeden nájem a najdu za sebe náhradu na bydleni nebo mě dá k soudu. Bych se chtěla zeptat zda má na to právo, moc děkuji.

Anonym, 29. 1. 2015, 3826x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Radek Hanák, Praha

Nájemní smlouva končí uplynutím doby tj. 24.2.2015. Z Vašeho dotazu nevyplývá jestli nakonec k prodloužení platnosti nájemní smlouvy došlo či nikoliv. Pokud k prodloužení platně došlo, dodatek nebo nová smlouva byla podepsána nájemcem i pronajímatelem, pak jde o platné prodloužení nájemní smlouvy, kterou můžete ukončit pouze výpovědí  dle ustanovení §2287 občanského zákoníku, a to z důvodů změny okolností z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu vycházely. U Vás jde o skutečnost, že jste přišla o práci. Výpověď musí být písemná a výpovědní doba činí 3 měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy výpověď byla doručena druhé straně. 
S  pronajímatelem se můžete dohodnout i jinak, ale jak vyplývá z vašeho dotazu, tak dohoda není možná. Ujednání o ukončení nájmu mohou být také upravena v nájemní smlouvě samotné.
 
Co se kauce týče, pak tato slouží k zajištění povinností nájemce vyplývajících z nájemní smlouvy a bez dohody s pronajímatelem ji nelze použít namísto nájemného. Kauci Vám je pronajímatel povinen vrátit při skončení nájmu, pokud nejste pronajímateli dlužna na nájemném, pak by si pronajímatel mohl z kauce odečíst dluh z nájmu.

Další otázky, na které advokát odpověděl

Exekuce z příjmů

Dobrý den, prosím Vás o informaci, zdali při provádění exekuce se sčítají příjmy ( starobní důchod…

Anonym, 9. 3. 2015, 3777x zobrazení

Muže mě kdokoli odhlásit z trvalého pobytu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Může mi partner zrušit trvalý pobyt aniž bych o tom věděla, nebo…

Anonym, 19. 5. 2015, 5861x zobrazení

Pracovní smlouva

Dobrý den, pracuji ve státním podniku, kde mám již po třetí prodlouženou pracovní smlouvu na dobu…

Anonym, 29. 1. 2016, 3201x zobrazení

Majetkové vyrovnání a výživné na děti

Dobrý den, prosím o radu v následující záležitosti. Chci podat žádost o rozvod se kterým manžel…

Mita, 18. 8. 2016, 3552x zobrazení

Smlouva podnájmu

Dobrý den. Máme nájemní smlouvu do 1.7.2018. Kdyby chom se odstěhovali dříve je ve smlouvě smluvní…

Alena, 22. 5. 2017, 2354x zobrazení

Zadržení výplaty

Jsem ve vypovedi a v neschopností zamést mi zadržuje mzdu z důvodu nepředani částí účetní agendy.…

RENATA, 19. 9. 2018, 2486x zobrazení

Další otázky, z kategorie Občanské právo

Jak podat žádost o rozdělení majetku?

Dobrý den, Dne 11.08.2016 jedu k soudu se dát rozvést. Po rozvodu bych chtěl vypořádání majetku…

Anonym, 10. 8. 2016, 3548x zobrazení

Svatba a PN

Dobrý den, mám dotaz, svatba v pracovní neschopnosti je platná ?

Anonym, 12. 3. 2015, 4322x zobrazení

Hlučnost přes den

Dobrý den, chci se zeptat, mám pasovou pilu na pořez dřeva k která má 106dB, řežu jen přes den a…

Molin, 1. 3. 2021, 1064x zobrazení

Označení nebezpečných míst na veřejné ubytovně, patřící soukromé osobě.

Dobrý den, má dcera bydlí s přítelem na ubytovně a já jsem jim pomáhal stěhovat se a na svhodech…

Anonym, 9. 6. 2015, 2758x zobrazení

Darování nemovitosti v době manželství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém darování nemovitosti v době manželství. Přítel se…

Anonym, 25. 5. 2016, 7724x zobrazení

Koupě v e-shopu, vrácení tovaru a vrácení peněz

Zaregistroval jsem se v eshopu a koupil zboží. Platbu jsem neprovedl já, ale třetí strana …

Anonym, 8. 8. 2015, 2839x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít