Vymáhání zařízení domáctnosti od bývalého přítele

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Vymáhání zařízení domáctnosti od bývalého přítele

Je možné, aby bývalý přítel se kterým jsem sdílela společnou domácnost po mě nějaký způsobem mohl dodatečně vymáhat vybavení domáctnosti? V říjnu 201x se přítel odstěhoval a trvale odhlásil z mého bytu. Odnesl si zařízení a věci ,které uznal za vhodné, že jsou jeho. Od té doby se v bytě nijak nezdržoval.Teď po mě začal znovu slovně vymáhat zařízení domáctnosti (televize,mikrovlnka,konvice...). Jsou to věci, které jsme si společně pořídily do domáctnosti, fakturačně jsou na mé jméno a při svém odchodu je v domácnosti zanechal.

Anonym, 5. 3. 2015, 2133x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Pojem společná domácnost podle nového Občanského zákoníku je přisuzována jen manželům (nějak opomněl registrované partnerství), takže ve Vaší situaci, byť jste se podíleli společně na chodu domácnosti stejným dílem, tedy náklady na nájemné, plyn, elektriku atd., další náklady nebo pořízení věcí movitých i nemovitých, je pouze toho kdo si je pořídil, pokud jste se v době pořízení nedohodli na tom, že každý dáte polovinu na ten či onen zakupovaný předmět. V jistém slova smyslu lze říci, že pokud si přítel odnesl ze společného bytu nějaké věci, které jste si pořídili společně, kromě úplně jasně osobních jako oblečenní a pod., lze vycházet z logiky věci a fikce, že pokud jste si celou domácnost pořídili společně a každý přispěl polovinou čátky pak pokud si již expřítel odnesl část těchto věcí odnesl si nějakou část "Vašeho" majetku" pak méte každý nárok na polovinu věcí nebo pokud věci nejdou rozdělit tak na dohodě co si kdo vezme a kolik činí část připadající druhému z nich. Pokud jsou částky cca stejné pak by expřítel neměl mít nárok na další pořízené věci. (a to i v případě, že tyto věci jsou fakturačně vystavené na Vaše jméno) to nedokládá, že ex přítel na to nepřispěl. Pokud však trvá na vydání majetku, pak pokud máte za to, že si odnesl již cca stejnou část majetku jaká zbyla, musel by Vás žalovat pro vydání věci a doložit stejně jako vy, že tu či onu věc si pořídil toliko jen on sám, nebo jen vy. Soudní případ bude složitý a dlouhý, a i finančně nákladný.

Další otázky, z kategorie Občanské právo

Nákup v e-shopu

Dobrý den, dne xx 2015 jsem si vybrala myčku nádobí xx v e-shopu xxxxx. Myčku jsem objednala a od…

Anonym, 25. 2. 2015, 2456x zobrazení

odcizené zboží

Dobrý den, byl jsem vedoucí menší prodejny elektro, hodinky a stříbro. Chtěl jsem odejít a tak se…

Anonym, 2. 7. 2016, 1890x zobrazení

Reklamace dovolená

Od CK Alexandria jsme byli v Bulharsku, v hotelu (oblasti) řádila střevní viroza. Skoro celý náš…

Anonym, 7. 11. 2015, 2145x zobrazení

Vysvětlení - oznámení soudu ohledně soudního jednání

Dobrý den,čekám že má proběhnout soudní jednání,tak jsem si našel toto a prosil bych Vás o…

Anonym, 7. 4. 2015, 4266x zobrazení

Soused nechce odstranit vzrostlé stromy

Dobrý den.Můj soused má v těsné blízkosti mého plotu (8-15cm od plotu) vzrostlé 4metry vysoké Tuje…

Jan, 18. 5. 2017, 2670x zobrazení

Reklamace telefonu

Dobrý den, před rokem (v dubnu) jsem zakoupila telefon. Na podzim jsem ho reklamovala z důvodu…

Anonym, 26. 3. 2015, 2333x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít