Vymáhání zařízení domáctnosti od bývalého přítele

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Vymáhání zařízení domáctnosti od bývalého přítele

Je možné, aby bývalý přítel se kterým jsem sdílela společnou domácnost po mě nějaký způsobem mohl dodatečně vymáhat vybavení domáctnosti? V říjnu 201x se přítel odstěhoval a trvale odhlásil z mého bytu. Odnesl si zařízení a věci ,které uznal za vhodné, že jsou jeho. Od té doby se v bytě nijak nezdržoval.Teď po mě začal znovu slovně vymáhat zařízení domáctnosti (televize,mikrovlnka,konvice...). Jsou to věci, které jsme si společně pořídily do domáctnosti, fakturačně jsou na mé jméno a při svém odchodu je v domácnosti zanechal.

Anonym, 5. 3. 2015, 2969x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Pojem společná domácnost podle nového Občanského zákoníku je přisuzována jen manželům (nějak opomněl registrované partnerství), takže ve Vaší situaci, byť jste se podíleli společně na chodu domácnosti stejným dílem, tedy náklady na nájemné, plyn, elektriku atd., další náklady nebo pořízení věcí movitých i nemovitých, je pouze toho kdo si je pořídil, pokud jste se v době pořízení nedohodli na tom, že každý dáte polovinu na ten či onen zakupovaný předmět. V jistém slova smyslu lze říci, že pokud si přítel odnesl ze společného bytu nějaké věci, které jste si pořídili společně, kromě úplně jasně osobních jako oblečenní a pod., lze vycházet z logiky věci a fikce, že pokud jste si celou domácnost pořídili společně a každý přispěl polovinou čátky pak pokud si již expřítel odnesl část těchto věcí odnesl si nějakou část "Vašeho" majetku" pak méte každý nárok na polovinu věcí nebo pokud věci nejdou rozdělit tak na dohodě co si kdo vezme a kolik činí část připadající druhému z nich. Pokud jsou částky cca stejné pak by expřítel neměl mít nárok na další pořízené věci. (a to i v případě, že tyto věci jsou fakturačně vystavené na Vaše jméno) to nedokládá, že ex přítel na to nepřispěl. Pokud však trvá na vydání majetku, pak pokud máte za to, že si odnesl již cca stejnou část majetku jaká zbyla, musel by Vás žalovat pro vydání věci a doložit stejně jako vy, že tu či onu věc si pořídil toliko jen on sám, nebo jen vy. Soudní případ bude složitý a dlouhý, a i finančně nákladný.

Další otázky, z kategorie Občanské právo

Svéprávnost

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jak dlouho trvá soudní řízení, které se zabývá svéprávností z…

Anonym, 19. 5. 2015, 3411x zobrazení

Zakaz najemnikovy

Dobrý den, chtela bych se zeptat zda může po roce užívání bytu nájemce zakázat nájemníkovi v bytě…

Kateřina, 6. 3. 2017, 2777x zobrazení

Vyplacení vlastníka 1/2 domu

Dobrý den, můj budoucí manžel vlastní se sestrou dům, každý 1/2. My bychom chtěli dům…

Anonym, 9. 6. 2015, 3689x zobrazení

Jak napsat žádost o soudní vystěhování

Dobrý den, matka -majitelka domu neschopna o sobě rozhodovat, já -dcera od dubna 2020 opatrovník,…

Lenka, 21. 11. 2020, 3484x zobrazení

Dědictví po otci

Dobrý den,mám dotaz jak se bude postupovat v tomto případě - můj otec zdědil po babičce (jeho matce…

Anonym, 3. 7. 2015, 4022x zobrazení

VTL plynovod na soukromém pozemku - věcné břemeno

Dobrý den, na našem pozemku 3000 m2 vede VTL plynovod, bezpeč.pásmo 40 m=dům lze postavit až u…

Anonym, 4. 6. 2015, 5323x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít