Právna poradňa online

Právna poradňa online
Získať ponuku
právnej služby
Telefonická právna poradňa

Vymáhanie škody po polroku, dohoda o uznaní dlhu

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či môže bývalý zamestnávateľ odo mňa požadovať podpísať dohodu o uznaní dlhu, keď už som pol roka preč z práce. Je to za dopravnú nehodu. Pri odchode 1.5.2016 som mal podpísanú výpoveď s tým, že všetko mám vyrovnané a výstupný list bol podpísaný všetkými osobami. Chce aby som zaplatil spoluúčasť obidvoch aut ( ved platí sa iba jedna). Požaduje odo mňa, aby som…

Anonym, 26. 9. 2016, 998x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, takýto postup Vášho bývalého zamestnávateľa určite nie je v poriadku a bol by vo Váš neprospech. Odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám pomôže.

Je možné ukončenie pracovného pomeru počas PN?

Dobrý deň,chcem vás poprosiť o pomoc pri riešení môjho problému. Pracujem v špeciálnej škole ako nekvalifikovaný pedagogický zamestnanec - vychovávateľka v školskom klube a momentálne som na PN z dôvodu, že mám rizikové tehotenstvo, pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú a dnes mi z práce volali, že prišiel nejaký nový prípis, že nesmiem pracovať naďalej bez kvailfikácie a že musia so mnou ukončiť…

Anonym, 10. 3. 2016, 1565x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

V zmysle § 64 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď počas práceneschopnosti. Tento zákaz však nie je absolútny, zákonník práce ustanovuje výnimky, kedy zákaz…

práca nadčas

Dobrý deň, poprosím o radu. Zamestnanec hasič, nepretržitá smena 12.hod. V prac.dobe je dohoda o vykonaní práce nadčas v rozsahu 250 hodín za rok. Nie je to v rozpore so zákonom ? Nadčasy nie sú preplácané, ani nie je za ne náhr. voľno Prac. týždeň máme stanovených na 37,5 h. odpracoval som 57,5 h. Nemám za to ani náhr. voľno ani odmenu za nadčas., Môže ma zamestnávateľ nútiť pri 12-hod. zmene…

Iveta, 16. 2. 2017, 445x zobrazenie

nárok na odstupné

Dobrý deň, som zamestnanec z jednej dcérskej spoločnosti z akciovej spoločnosti. Táto skupina kúpila novú spoločnosť, s ktorou sa bude spájať naša spoločnosť a je jej pokračovateľom. Spoločnosť, v ktorej pracujem mení svoje sídlo / sťahuje sa do iného mesta / a bude právne zrušená / zaniká IČO a DIČ / a so mnou bude uzatvorená nová zmluva. Do tejto zmluvy by sa mali preniesť všetky podmienky z…

Martina, 9. 5. 2017, 267x zobrazenie

Zamestnanec - veritel akciovej spolocnosti

Zamestnanec nedostal odstupne, sudil by sa a sud proti svojmu zamestnavatelovi- akciovke by vyhral. Co ak akciovka nema ale uz majetok? Ak by vyhlasila konkurz, zamestnanec by poziadal o garancny fond, ale co ak konkurz nevyhlasi?

Beata, 2. 6. 2017, 392x zobrazenie

Preradenie na inu pracovnu poziciu

Dobry den.Moze dat zamestnavatel zamestnancovi prikazom vykonavat inu funkciu ako tu na kt.je zaradeny?ide o vyr.pracovnika,od kt.ziadaju vykonavat funkciu teamleadra.Zamestnanec odmietol no bol upozorneny,ze to dostane prikazom.K zmene zmluvy by nedoslo,prac.pozicia TL nie je v oficialne v OŠR.Dik.

Jana, 7. 6. 2017, 382x zobrazenie

Ukončenie PP

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť. Ak zamestnanec dostane výpveď podľa § 60 bez ďalšieho uvedenia odseku alebo písmena, znamená to ukončenie TPP iba dohodu, nie z organizačných dôvodov? Alebo ako sa to dá chápať? Ďakujem za Vašu pomoc. S pozdravom Mesarošová Erika

Erika, 7. 8. 2017, 367x zobrazenie

čerpanie dovolenky

Som zamestnaná v školstve ako nepedag.zamestnanec.Nemáme odbory,radu zamestnancov,kolektivnu zmluvu.Mám nárok na 25dní dovolenky,k 31.8.mám zostatok 20dní.Požiadala som o čerpanie 4d dovolenky mesiac pred jej uskutočnením(zaplatený zájazd)11.-14.9.,zamestnávateľ mi ju zamietol.Môžem si ju nárokovať?

Terézia, 21. 8. 2017, 315x zobrazenie

Pracovná pohotovosť

Je pracovná pohotovosť povinná alebo ju môže zamestnanec odmietnuť ?

René, 22. 8. 2017, 287x zobrazenie

Zamestnávateľ a bývalý zamestnanec.

Bývalý zamestnanec ,ktorý odišiel pracovať do konkurenčnej firmy, chodí každé ráno fajčiť pred firmu s bývalými kolegami a snaží sa ich presvedčiť pracovať ku konkurencii za každého má 100,-eur. Je na to právny dôvod mu to zakázať ?

Tatiana, 24. 8. 2017, 305x zobrazenie
PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť