Právna poradňa

poraďte sa - poznajte - spojte sa - uspejte!
Právna poradňa online
Získať ponuku
právnej služby
Telefonická právna poradňa

Výživné - mám nárok od bývalého partnera žiadať výživné zpätne?

Dobrí deň, obraciam sa na Vás o radu, chcem sa spýtať mám nárok žiadať od bývalého partnera spätne 5 ročné výživné aj ked sme žili spolu? Neplatil na malú ani cent, nič od neho nedostávala všetko som financovala sama on sa chodil opýjať do krčmy. Prosím Vás, mám nárok to od neho žiadať ? Teraz po dvoch rokoch ho prepustili s väzenia, medzi časom som sa s ním rozišla a teraz tvrdí, že mám…

Anonym, 7. 5. 2015, 2124x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Na súd je možné podať návrh na určenie výživného voči dieťaťu aj spätne. Zo súdnej praxe je známe, že je to možné aj tri roky dozadu. Treba rýchlo konať lebo každý rodič je povinný prispievať na…

Darovacia zmluva alebo ako čo najvýhodnejšie previesť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, som vdova, vlastník nehnuteľnosti. Prosím o radu ako postupovať v prípade prevodu nehnuteľnosti na dcéru, ktorá zdedila podiel nehnuteľnosti po svojom otcovi. Chceli by sme sa vyhnúť zbytočným poplatkom - prevody, dane a pod. Je v tomto prípade vhodná darovacia zmluva alebo je vhodnejší iný postup? Ďakujem.

Anonym, 6. 5. 2015, 2395x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

 Z Vášho dotazu nie je jasné o aké nehnuteľnosti ide /byt,dom,pozemky a pod.,/ a či dcéra zdedila podiel po otcovi, teda podľa všetkého Vašom manželovi. Ak nehnuteľnosti boli nadobudnuté…

Skrátenie pracovného času

Dobrý deň chcela by som sa spýtať, pracujem v tri zmeny momentálne sa mi končí materská dovolenka. V júli by som chcela nastúpiť do práce, ale keby sa dalo len na jednu smenu lebo aj manžel pracuje zase na 4smeny a 3smenku a 4smenku nedám dokopy a nemám dieťa kde dať, lebo až od septembra nastupuje do škôlky. Môžem proste žiadať skrátenie pracovného času a keď mi nemôžu vyhovieť tak môžem…

Anonym, 2. 2. 2015, 3071x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Zákonník práce stanoví, že ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného…

Dá sa zobrať späť trestné oznámenie?

Kebyže chcem stiahnuť trestné oznámenie, čo z toho budem mať a dá sa to, keď už bol vypovedať aj on?

Anonym, 23. 1. 2015, 7593x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Trestné oznámenie sa vo všeobecnosti zobrať späť nedá. V trestnom stíhaní na základe podnetu občana pokračuje ochranca štátnej zákonnosti - prokurátor. Sú všakj výnimky u…

Stavebné úpravy v byte - potrebujem súhlas susedov?

Potrebujem súhlas susedov na prestavbu dvoch bytov v paneláku? Mám záujem na spojení dvoch bytov aby vznikol jeden. Chcem vybúrať priečku, ktorá nie je nosnou priečkocu, medzi bytmi. Potrebujem k tomu súhlas susedov?

Anonym, 28. 1. 2015, 3445x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Podľa § 54 Stavebného zákona platí, že stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.…

Zmluva o nákladoch na používanie bytu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je možné spísať nejaké zmluvu o dohode - jedná sa o to, že s priateľom by sme chceli spolu začať žiť v mojom byte , ktorý vlastním len ja. Na byt platím hypotéku, takže spoločne by prispieval aj na nájomné a ostatné veci. Ak by sme sa náhodou rozišli , či je možné spísať nejakú dohodu že pokiaľ sa to stane, čo verím že nie, ho finančne odškodním…

Anonym, 19. 2. 2015, 2910x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Najprv je potrebné si uvedomiť skutočnosť, že priateľ prispieva na niečo, čo sám používa, ak Vám prispieva na nájom alebo na vodu, elektrinu a plyn, tak tieto služby aj sám používa a tým, že býva s…

Nárok na invalidný dôchodok

Dobrý deň, chcela by som pomôcť s vecou, ktorá sa týka mojej tety. Pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku, avšak teraz tam už má trvalý pobyt, pretože tam žije s priateľom. Z Rakúska berie akýsi sociálny príspevok, no nie v plnej výške, keďže zo Slovenska poberá invalidný dôchodok. Teraz jej však prišlo rozhodnutie, že na tento dôchodok už stratila nárok. Má možnosť podať odvolanie, pretože si…

Anonym, 21. 2. 2015, 3140x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Odvolanie podať môžte, musí byť riadne odôvodnené a teda musíte popísať všetky skutočnosti, pre ktoré si myslíte, že na invalidný dôchodok máte stále nárok. 

Predaj majetku spoluvlastníkom alebo vyplatenie podielu

Dobrý den, mám velký dotaz. Jsem občan Slovenské republiky , ale jsem ženatý v České republice a mám tam trvalý pobyt. Mám problém s majetkem ve vlastnictví, společně ze sestrami jsme zdědily RD s pozemky které už jsou vedeny v katastru nemovitostí a jsme majiteli. Ale jsme 4 sourozenci a neteř majiteli. Posílal jsem ověřené dopisy všem o návrhu na prodej nebo o to jestli to někdo z nich nechce…

Anonym, 9. 3. 2015, 1900x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Vo Vašom prípade ide o tzv. podielové spoluvlastníctvo. Podľa právnych predpisv v SR nikoho nemožno nútiť k tomu aby zotrval v tejto forme vlastníctva. Spoluvlastík môže podať žalobný návrh na súd na…

Stiahnutie trestného oznámenia

Mama podala trestné oznámenie na syna je možné ho stiahnuť?

Anonym, 10. 3. 2015, 6366x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Áno. Po podaní trestného oznámenia ho môže zobrať späť napr. vyhlásením do zápisnice na polícii, prokuratúre alebo na súde až dovtedy, kým sa odvolací súd odoberie na poradu. Tým sa trestné…

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť