Výklad paragrafu 141 - účasť na pohrebe - na čo mám nárok?

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Výklad paragrafu 141 - účasť na pohrebe - na čo mám nárok?

Dobrý deň Mám takúto otázku. Zomrela mi svokra.Zariaďoval som pohreb.Mzdovej účtovníčke som doniesol potvrdenie z pohrebníctva o zabezpečovaní pohrebu dva dni.Jej reakcia na to bola taká, že mi ospravedlní obidva dni, ale preplatí mi iba jeden a na ten druhý si mám vypísať dovolenku.No môj výklad paragrafu 141 je, že mám právny nárok na obidva dni s náhradou mzdy.Môžte mi v tejto veci podať jednoznačnú odpoveď? Ďakujem

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, v zmysle § 141, ods. 2, písm. d), bod 2 Zákonníka práce ,, Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb. Vzhľadom na vyššie uvedené zákonné ustanovenie máte nárok na dva dni pracovného voľna s náhradou mzdy ak ste boli na pohrebe a ak ste pohreb obstarali.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Vyživovacia povinnosť na dieťa

Dobrý deň, som právoplatne rozvedená avšak môj bývalí manžel odmieta platiť výživné na nášho syna.…

Chcem žalovať PROFI CREDIT za užeru,aku šancu mám na vyhranie sudu.

Moj syn si požičal u tejto spoločnosti42012 sk v roku2007 s RPMN 72,19.Vrátiť mal 84024 sk čo…

prepis bytu

Dobrý deň Chcem prepísať byt na seba ,zatiaľ ho mám s priateľkou.Priateľka s tým súhlasí. Čo obnáša…

Miroslav, 19. 4. 2017, 2368x zobrazenie

Dedičské konanie

Dobrý deň , na základe dedičského konania som sa stal vlastníkom 1/4 nehnuteľnosti/ rodinného domu…

Jozef, 28. 4. 2017, 2729x zobrazenie

Pozicanie penazi

Pozicali sme peniaze osobe pred par rokmi, podpisane to bolo pred notarom (5000 eur). Dotycna…

Janka, 12. 6. 2017, 2418x zobrazenie

Exekúcia od nebankovky

Dobrý deň ja by som sa chcel len opýtať či mi nebanková spoločnosť môže dať exekúciu len na určitú…

Ako postupovať pri vymáhaní dlhu zdravotnou poisťovňou o ktorom som presvedčení že bol splatený ?

Dobrý deň posledný rok ma sociálna poisťovňa terorizuje cez spoločnosti ktoré by odomňa mali…

Filip, 9. 2. 2017, 2070x zobrazenie

Zápis nehnuteľnosti do listu vlastníctva - napriek nedodanie úradne overeného podpisu?

Dobrý deň. Mohol by som sa Vás spýtať, či môže Katastrálny úrad povoliť vklad vlastníckeho práva do…

Chceme ešte za života usporiadať majetok medzi deťmi - ako postupovať?

Dobrý deň. Sme s manželom spolu 39 rokov a nakoľko sme už postarší a smrť môže prísť čo skoro…

Prevod vlastníckeho práva

Dobrý deň, s rodičmi sme dohodnutí, že byt, ktorí vlastnia, prepíšu na mňa. Ak by sme byt chceli…

Ako zúžiť BSM pri kúpe nehnuteľnosti?

Dobrý deň, chcem sa prosím opýtať na riešenie tejto situácie - kúpnou zmluvou kupujem rodinný dom,…

Mimosúdna dohoda bez reakcie druhej strany

Dobrý deň, keď zašlem mimosúdnu dohodu a po nereagovani na ňu, aká je lehota najskoršia, že možem…