Výklad paragrafu 141 - účasť na pohrebe - na čo mám nárok?

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Výklad paragrafu 141 - účasť na pohrebe - na čo mám nárok?

Dobrý deň Mám takúto otázku. Zomrela mi svokra.Zariaďoval som pohreb.Mzdovej účtovníčke som doniesol potvrdenie z pohrebníctva o zabezpečovaní pohrebu dva dni.Jej reakcia na to bola taká, že mi ospravedlní obidva dni, ale preplatí mi iba jeden a na ten druhý si mám vypísať dovolenku.No môj výklad paragrafu 141 je, že mám právny nárok na obidva dni s náhradou mzdy.Môžte mi v tejto veci podať jednoznačnú odpoveď? Ďakujem

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, v zmysle § 141, ods. 2, písm. d), bod 2 Zákonníka práce ,, Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb. Vzhľadom na vyššie uvedené zákonné ustanovenie máte nárok na dva dni pracovného voľna s náhradou mzdy ak ste boli na pohrebe a ak ste pohreb obstarali.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Výživné

Pred sedemnástimi rokmi sa mi zo krátkeho vzťahu narodilo dieťa- syn . No po pár mesiacoch sme sa…

Predĺženie lehoty na vyjadrenie k žalobe

Dobrý deň, bolo mi doručené uznesenie okresného súdu aby som sa v lehote 10 dní od doručenia…

Vysťahovanie z bytu

Bývam v podnájme 5 mesiacov a menil som zamestnanie a nemohol som v ten istý deň zaplatiť nájomné a…

Prenájom nehnuteľnosti rodine s dieťatom

Prenajímame 2-i byt mladej dvojici. Teraz čakajú dieťa. Sme s nimi spokojní, ale ako sa právne…

Daniela, 9. 3. 2017, 10745x zobrazenie

Nefunkčné manželstvo - ako sa zbaviť BSM?

Dobrý deň. Som ženatý od roku 1993, od roku 2002 nežijeme s manželkou v spoločnej domácnosti, nie…

Ján, 19. 4. 2017, 2987x zobrazenie

Kúpa domu z HU

Dobrý deň. Kupujeme dom. V deň podpisu kúpnej zmluvy sme zaplatili časť kúpnej ceny, podali návrh…

Katarina, 9. 5. 2017, 2538x zobrazenie

Odvolanie voči rozsudku

Dobry deň, chcela by som poradiť, potrebujem napisat odvolanie voči rozsudku ohľadom bezdôvodneho…

uver neplatenie exekutor

Dobrý den . mám nepodareného brata ktorý zobral úver 12 000 od banky, platil chviľu a prestal, 3…

Zastupovanie maloletého, ktorý spáchal prečin ublíženia na zdraví

Dobrý deň. Prosím o vysvetlenie. Môj syn bol odsúdený za prečin ublíženia na zdraví. Dnes dostal…

Pokuta z ÚPSVaR za zlú informáciu podanú úradnikom

Dobrý deň. Sestra má 19 rokov, v júni ukončila strednú školu. V júli začala pracovať ako…

Nesúhlasu s dohodou o skončení pracovného pomeru

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom nesúhlasu s dohodou o skončení pracovného pomeru. …

prepis auta

dobrý večer.potrbujem poradit.predal som auto a nový majiteľ nechce prísť na odhlásenie vozidla a…

Filip, 5. 6. 2017, 3402x zobrazenie