Stavebné úpravy v byte - potrebujem súhlas susedov?

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky JUDr. Bachynec Miroslav

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Stavebné úpravy v byte - potrebujem súhlas susedov?

Potrebujem súhlas susedov na prestavbu dvoch bytov v paneláku? Mám záujem na spojení dvoch bytov aby vznikol jeden. Chcem vybúrať priečku, ktorá nie je nosnou priečkocu, medzi bytmi. Potrebujem k tomu súhlas susedov?

Anonym, 28. 1. 2015, 3917x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

JUDr. Bachynec Miroslav, Podbiel

Podľa § 54 Stavebného zákona platí, že stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu
Pri búraní priečky, ktorá nie je nosnou konštrukciou obytného domu,  nie je potrebné zabezpečovať stanovisko dotknutých susedov ani stanovisko statika. Stavebné úpravy je však možné započať až po doručení písomného stanoviska stavebného úradu, že proti ohláseným úpravám nemá námietky.
Ak by išlo o stenu /priečku/ ktorá je  nosnou konštrukciou obytného domu tak podľa § 57 ods. 1 stavebného zákona stavebnú úpravu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.
V tomto prípade by bolo vhodné získať súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytových a nebytových priestorov v obytnom dome dopredu.
Ak stanovisko (súhlas dotknutých susedov) stavebnému úradu k žiadosti nepriložíte, nič zlé  neurobíte preto, lebo stavebný úrad v rámci správneho konania bude dotknutým susedom verejnou vyhláškou oznamovať Vaše zamýšľanie o vykonaní stavebnej úpravy a oni budú mať možnosť sa k tomu vyjadriť. V prípade, ak nadpolovičná väčšina susedov vyjadrí nesúhlasné stanovisko, stavebný úrad vydanie stavebného povolenia zamietne.

     

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Stavebné úpravy v byte - potrebujem súhlas susedov?

Potrebujem súhlas susedov na prestavbu dvoch bytov v paneláku? Mám záujem na spojení dvoch bytov…

Anonym, 28. 1. 2015, 3917x zobrazenie

Rozvod, výživné a rodičovská dohoda

Dobrý deň, s manželom sa ideme rozvádzať, na rozvode sme sa spoločne dohodli. Návrh na rozvod…

Anonym, 29. 5. 2015, 4188x zobrazenie

Koľkokrát môžem byť agentúrou pridelený k užívateľskému zamestnávateľovi na dobu určitú?

Som zamestananý cez agentúru a mám 4 pridelenia na dobu určitú k užívateľskému zamestnávateľovi.…

Anonym, 29. 6. 2015, 2041x zobrazenie

Požička - je problém s vymáhaním pohľadávky pokiaľ bude veriteľ v zahraničí?

Dobrý deň. Požičal som peniaze na základe zmluvy o pôžičke(www.zmluvaopozicke.sk). Veriteľ sa však…

Anonym, 14. 7. 2015, 1735x zobrazenie

Zmluvná pokuta a zrušenie internetových služieb

Dobrý deň, rada by som sa poradila vo veci zrušenia elektronických služieb, jedná sa o optický…

Anonym, 10. 7. 2015, 1848x zobrazenie

Je pečiatka zamestnávateľa povinná pri prijatí výpovedi zamestnanca?

Dobrý deň prajem. Rada by som vás poprosila o radu.Ukončila som pracovný vzťah v skúšobnej dobe…

Anonym, 30. 7. 2015, 3515x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Jiné

Vkladná knižka na dieťa - kto s ňou može nakladať?

Dobrý deň. Ako matka som založila vkladnú knižku pre dcéru na jej meno, je neplnoletá. Možem ja…

Anonym, 24. 10. 2016, 1060x zobrazenie

Predaj nehnuteľnosti za 1 euro bez odhadu?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné predať nehnuteľnosť manželovi za 1euro. Keď som…

Anonym, 30. 9. 2016, 1722x zobrazenie

dopisanie spoluvlastnika nehnutelnosti do katastra

Dobrý deň, manžel v lete 2010 kúpil 3-izbový byt. Svadbu sme mali v máji 2013 a v lete 2015 sme…

Denisa, 2. 2. 2017, 1042x zobrazenie

Ako postupovať v rámci zákona, keď viem, že spoločné finančné prostriedky v bytovom dome boli použite vo vlastnom záujme?

Zistila som podľa prehľadov tvorby a čerpania fondu oprav v našom bloku a priložených ku tomu…

Anonym, 8. 2. 2016, 1359x zobrazenie

Kedy platím daň z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň,  chcel by som vedieť či budem platiť daň z kúpy nehnuteľnosti, ak nehnuteľnosť…

Anonym, 20. 7. 2016, 1788x zobrazenie

Darovanie nehnuteľnosti, prevod podielu a podpis zmluvy na diaľku

Po matke som pred 6 rokmi zdedila v 50 % podiele 2 nehnuteľnosti- starý rodinný domček na dedine a…

Anonym, 27. 6. 2016, 1031x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť