navrat do prace po rodičovskej dovolenke

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
navrat do prace po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň,som zamestnaná na dobu neurčitú,počas ktorej som už druhý krát za sebou najprv na materskej a potom na rodičovskej dovolenke.Pri návrate do práce chcem rozviazať pracovný pomer a zaevidovať sa na úrad práce.Moja otázka znie,budem mať nárok na náhradu mzdy počas nezamestnanosti?Ďakujem

Tímea, 18. 10. 2017, 2210x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, podľa zákona o sociálnom poistení máte nárok na dávku v nezamestnanosti, ak ste v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní). V zmysle uvedeného zákona sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti započítava obdobie rodičovskej dovolenky. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu. Z uvedeného vyplýva, že ak ste v posledných troch rokoch bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky (teda ak ste v tomto období boli na rodičovskej dovolenke, upozorňujeme, že počas materskej dovolenky nie ste Vy ani zamestnávateľ povinní platiť poistné), vznikne Vám nárok na dávku v nezamestnanosti. Nakoľko ide o pomerne zložitú problematiku, odporúčame Vám obrátiť sa priamo na Sociálnu poisťovňu, kde Vám presne vyrátajú, či spĺňate podmienky na to, aby Vám mohla byť po rozviazaní pracovného pomeru po ukončení rodičovskej dovolenky priznaná dávka v nezamestnanosti.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Predĺženie lehoty na vyjadrenie k žalobe

Dobrý deň, bolo mi doručené uznesenie okresného súdu aby som sa v lehote 10 dní od doručenia…

Môze si exmanžel do mojho domu nasťahovať frajerku bez môjho súhlasu?

Dobrý deň, s exmanželom sme rok rozvedení. Bývame však v spoločnej domácnosti v dome, ktorý je …

Ako postupovať pro rozšírení BSM?

Dobrý deň, manželka získala už počas trvania nášho manželstva dom s pozemkom v ktorom žijeme a to…

Ako vymôcť požičané peniaze ak dlžníci na seba vyhlásili osobný bankrot?

Dobrý deň, chcela by som vedieť, či mám možnosť vymôcť plnú sumu. Požičala som peniaze. V zmluve…

Maria, 21. 4. 2017, 2612x zobrazenie

starostlivost o deti, ockovanie

Dobry den, rad by som Vas poprosil o radu. Manzelka pocas tehotenstva odmietala vsetky vysetrenia…

Michal, 22. 5. 2017, 2052x zobrazenie

Bsm

Je možné mimosúdne zrušiť BSM počas manželstva, keď sa manželia dohodnú a rozdelia sami a potom by…

Lubos, 12. 6. 2017, 2562x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Pracovní právo

Moze zamestnavatel toto robit

Poprosim o radu. Moze zamestnsvatel dať 13 plat vsetkym zamestnancom v plnej výške a dvom nedať a…

Maria, 6. 12. 2018, 1856x zobrazenie

Nevyplatenie výplaty

Dňa 31.8.2017 som skončila pracovný pomer (dohoda o vykonaní práce),7.9.2017 obdržal zamestnávateľ…

Blažena, 12. 9. 2017, 2114x zobrazenie

Može manželka po rozvode ustanoviť sama styk s dieťaťom?

Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať, že ak manželka ostane pred,či po rozvode ako bezdomovec, aj má…

Rozbijanie manzelstva - ako sa branit

Dobry den, chcem sa opytat na nasledovny problem: moj svokor mi rozbija manzelstvo a rodinu.…

Vysporiadanie

Dobrý deň, touto cestou by som Vás chcela poprosiť o právnu radu. Mám dvoch bratou ktorí žijú s…

Výživné - kedy zaniká povinnosť platiť?

Dobry den. Moja dcera tento rok maturovala a do 31.8. bola vedena ako student. Od 1.9. ma pracovny…