navrat do prace po rodičovskej dovolenke

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
navrat do prace po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň,som zamestnaná na dobu neurčitú,počas ktorej som už druhý krát za sebou najprv na materskej a potom na rodičovskej dovolenke.Pri návrate do práce chcem rozviazať pracovný pomer a zaevidovať sa na úrad práce.Moja otázka znie,budem mať nárok na náhradu mzdy počas nezamestnanosti?Ďakujem

Tímea, 18. 10. 2017, 2337x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, podľa zákona o sociálnom poistení máte nárok na dávku v nezamestnanosti, ak ste v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní). V zmysle uvedeného zákona sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti započítava obdobie rodičovskej dovolenky. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu. Z uvedeného vyplýva, že ak ste v posledných troch rokoch bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky (teda ak ste v tomto období boli na rodičovskej dovolenke, upozorňujeme, že počas materskej dovolenky nie ste Vy ani zamestnávateľ povinní platiť poistné), vznikne Vám nárok na dávku v nezamestnanosti. Nakoľko ide o pomerne zložitú problematiku, odporúčame Vám obrátiť sa priamo na Sociálnu poisťovňu, kde Vám presne vyrátajú, či spĺňate podmienky na to, aby Vám mohla byť po rozviazaní pracovného pomeru po ukončení rodičovskej dovolenky priznaná dávka v nezamestnanosti.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Nárok na podiel zo zdedenej časti po rodičovi a zákaz vstupu kôli týraniu

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo sa dá urobiť v prípade, keď manžel a jeho súrodenci…

Doplatok výživného

Prosím Vás,ex manžel mi má doplatit na deti výživné čo neplatil pol roka. Je zivnosntik,ale…

Aké mám práva ak chcem predať dom po rodičoch?

Dobrý deň.Som vlastníčka domu po rodičoch 10/12. Jednu 12 má sestra s jej súhlasom chce predať dom,…

Ako vyňat družku z listu vlastníctva?

Drobrý deň, Pred osmymi rokmi som kúpil rod.dom na úver.Bývalá družka neplatila žiadné účty,ani…

Byt po rozvode

Prosim o radu ako postupovat ... som 6 rokov po rozvode.v byte byvaju 3 dospele deti.ja som v…

Iveta, 31. 1. 2017, 2819x zobrazenie

Trestný čin

Dobry den chcem vas poprosit o radu chcem sa vas opytat ci je mozne za dva zlociny pragraf 221odsek…

Viera, 7. 2. 2017, 2605x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Pracovní právo

Výživné - kedy zaniká povinnosť platiť?

Dobry den. Moja dcera tento rok maturovala a do 31.8. bola vedena ako student. Od 1.9. ma pracovny…

Nesúhlas so zápisnicou - ako možem namietať obsah zápisnice?

Na pojednávaní sudca diktoval do diktafonu čo som hovorila pri vypočúvaní a v zápisnici bolo…

Ako docieliť aby dieťa bolo v mojej starostlivosti?

Dobrý deň prajem, ja by som sa chcela spýtať, v prípade starostlivosti o dieťa, ak muž a žena…

Vyrovnanie po rozvode

V decembri budú 3roky od rozvodu.Bývalému manželovi ostalo 20 000€ a všetok hnuteľný majetok…

Zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoleté dieta

Dobrý deň obraciam sa s prosbou o radu. Pred pár dňami som dostala list zo súdu otec podal o…

Alimenty

Nemám nárok na náhradné výživné, pretože mám dieťa s iným. Ako postupovať, aby exmanžel začal…