zapretie otcovstva

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
zapretie otcovstva

Dobrý deň, môj súčasný partner má s bývalou partnerkou dve maloleté deti, ktoré boli súdom zverené do jej opatery a môjmu priateľovi bolo vyrátané výživné, ktoré má každý mesiac platiť. S bývalou partnerkou neboli manželia. Môj partner zistil, že starší 9 ročný syn nie je jeho, čo nepoprela ani jeho ex. V rodnom liste je uvedený môj terajší partner ako otec. Je možné aj po toľkých rokoch zaprieť otcovstvo? Je možné pýtať si späť zaplatené výživné? Ďakujem

Klára, 9. 2. 2017, 2315x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň. Keďže neboli manželia tak otcovstvo mohlo byť určené buď súhlasným vyhlásením rodičov urobeným na matričnom úrade, alebo na súde, alebo rozhodnutím súdu v konaní o určení otcovstva. V zmysle ustanovenia § 93, ods. 1 Zákona o rodine ,, Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa. To znamená, že otcovstvo takto určené mohol zaprieť len do 3 rokov od narodenia dieťaťa. Pokiaľ bolo otcovstvo určené rozhodnutím súdu, toto otcovstvo zaprieť nemožno. 

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Výsluch maloletého

Dobrý deň, môjho syna v zime zrazil inštruktor na lyžiach, čím mu spôsobil ťažké zranenie. Podala…

Anonym, 18. 7. 2016, 3390x zobrazenie

Predaj zdedeného bytu

Dobrý deň, mám otázku týkajucu sa predaja bytu. S bratom sme zdedili byt a chceme ho predať,…

Anonym, 13. 9. 2016, 2465x zobrazenie

Overenie podpisu pri vysporiadaní pozemku

Dobrý deň, chceli by sme vysporiadať pozemok, ktorý má cca. 30 vlastníkov. Zaujímalo by nás či…

Anonym, 27. 9. 2016, 2741x zobrazenie

Splnomocnenie na predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, pokiaľ osoba žije dlhodobo v zahraničí (Spojené Kráľovstvo) a má už aj jeho občianstvo,…

Anonym, 6. 1. 2017, 5761x zobrazenie

Predaj nebytového pristoru - prístavby?

Dobry den, chcem sa opýtať. Zdedil som po otcovi časť nebytoveho priestoru. Chcem odpredať moju…

Jan, 27. 2. 2017, 1889x zobrazenie

Hypoteka

DObry vecer, Beriem na seba hypoteku a budem jediny vlastnik nehnutelnosti. Je mozne po urcitom…

Lenka, 26. 5. 2017, 1709x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Rodinné právo, SJM, děti, rozvod

Krivé obvinenie

Dobrý deň, na OSPOD nás "udal" anonym vo forme listu písaného na počítači, kde bolo plno hlúpostí a…

Dana, 22. 1. 2017, 2458x zobrazenie

Výživné na plnoletú osobu

Dobrý deň, môže plnoletá osoba, študujúca na VŠ, požiadať biologického otca o platenie výživného…

Katarína, 23. 5. 2017, 1755x zobrazenie

Rozvod/vysporiadanie majetku

Pekný deň prajem, chcela by som sa informovať. Budeme sa rozvádzať/prišla som mu na neveru.…

Lucia, 10. 1. 2019, 1556x zobrazenie

Financny

Dobrý deň chcela by som sa opýtať.som rozvedená matka mám postihnuté dieťa na ktoré som dostala…

Zofia, 3. 3. 2017, 1820x zobrazenie

Odchod dieťaťa z domu počas študia na sš

Dobrý večer prajem, chcela by som sa informovať ohľadom môjho odchodu z domu. Mám zaraz 19 rokov…

Ema, 9. 2. 2017, 1894x zobrazenie

Nefunkčné manželstvo - ako sa zbaviť BSM?

Dobrý deň. Som ženatý od roku 1993, od roku 2002 nežijeme s manželkou v spoločnej domácnosti, nie…

Ján, 19. 4. 2017, 2140x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť